W podobnej sytuacji jest ok. 300 gmin i powiatów w całej Polsce. W powiecie jeleniogórskich sprawa dotyczy dwóch ośrodków: Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie i Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS „Junior” w Miłkowie, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.
– Urząd Kontroli Skarbowej sprawdził, czy dane zawarte w sprawozdawczości informacji oświatowej są zgodne z realizacją. Chodziło m.in. o niekompletne orzeczenia z poradni pedagogicznych, czy też postanowień sądów – mówił Paweł Kwiatkowski.
Pieniądze są naliczane przez Ministerstwo Finansów i przekazywane przez Ministra Oświaty do Starostwa Powiatowego. W placówkach do 30 września jest podawana statystyczna liczba podopiecznych, ponieważ nie widomo do końca, ilu w ciągu roku uczniów do nich trafi.
- Dzieci są przysyłane np. do Szklarskiej Poręby z całej Polski w różnych miesiącach. Zdarza się, że dokumenty dotyczące tych dzieci „przychodzą” niekompletne. Stąd powstają braki formalne w dokumentach gromadzonych przez starostwo i przekazywanych do kuratorium oświaty oraz do Ministerstwa Edukacji. Po 2011 r. uznano przepisy za nieżyciowe i zmieniono je – wyjaśniał wicestarosta.
- Złożyliśmy odwołanie z prośbą o ponowne rozpatrzenie lub umorzenie tej sprawy, bowiem obciążenie budżetu powiatu taką kwotą do zwrotu by oznaczało z utratę płynności w finansowaniu oświaty – stwierdził Paweł Kwiatkowski.
Obecnie trwa posiedzenie Związku Powiatów Polskich, podczas którego starostowie będą rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, jak rozwiązać tę sprawę. Posiedzenie ma potrwać do końca tygodnia.