Ta uchwała zakończyła trwającą od kilku miesięcy procedurę związaną z likwidacją placówki. Pod koniec ubiegłego roku radni przyjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną. Została ona wprawdzie negatywnie zaopiniowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, jednak Powiat skutecznie odwołał się od tej opinii do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Za likwidacją placówki przemawia obserwowane przez nas od kilku lat wyczerpanie się formuły tego typu formy wypoczynku – mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Po prostu zarówno szkoły jak i sami rodzice nie są zainteresowani kierowaniem dzieci na takie wielotygodniowe pobyty. W rezultacie mamy jakby dwa światy. Z jednej strony utrzymujmy puste budynki, a z drugiej - na terenie naszego powiatu nie ma miejsc dla dzieci kierowanych do pieczy zastępczej. W rezultacie musimy je wysyłać do placówek opiekuńczo – wychowawczych w innych rejonach Polski. W ten sposób wyrywamy je ze środowiska, w tym szkolnego, co jest dla nich źródłem dodatkowej traumy. Po likwidacji DWD i PZ obiekty zostaną wystawione na sprzedaż, a środki uzyskane w ten sposób będą przeznaczone na budowę trzech nowych domów dziecka.
W roli broniących dalszego bytu placówki w Szklarskiej Poręby wystąpili w dyskusji radni opozycyjnego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Nasze zdanie na ten temat nie ma nic wspólnego z polityką - mówił radny Mirosław Górecki. - Obawiamy się, że likwidując tą placówkę możemy wylać przysłowiowe dziecko z kąpielą. Może się bowiem okazać, że takie dłuższe pobytu mogą być dla uczniów dobrym pomysłem na powrót do normalności i integrację pocovidową. W związku z tym należałoby odczekać rok z podejmowaniem tej decyzji.
Różnica zdań widoczna w momentami gorącej dyskusji znalazła odbicie w wyniku głosowania. Za podjęciem uchwały likwidującej Dom Wczasów Dziecięcych głosowało 11 radnych koalicji PiS, Razem dla Regionu oraz PSL. Przeciw było sześcioro radnych z KO.
Sporo czasu podczas sesji radni poświęcili też kwestiom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem na terenie powiatu w 2020 roku. W porządku obrad znalazło się przyjęcie informacji na ten temat przygotowanych przez komendantów powiatowych policji, państwowej i ochotniczych straży pożarnych, powiatowego inspektora sanitarnego, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz powiatowego lekarza weterynarii. W swoich wystąpieniach przedstawiciele służb poświęcili szczególnym zadaniom jakie musiały być realizować w związku z pandemią.