Zdrowa krew to najlepszy lek na życie, dotąd nie wymyślono jej zamiennika. Nie da się jej wyprodukować, dlatego jest najcenniejszym darem jaki można podarować drugiemu człowiekowi. Z tego też powodu żołnierzy nie trzeba przekonywać do jej oddawania. Żołnierze WOT sami organizują zbiórki w brygadach, a przyjazd specjalnego autobusu usprawnia cały proces.
Po akcji "SpoKREWnieni Służbą" w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, którą wsparli pracownicy cywilni wojska, do banku krwi w siedzibie PCK przy ul. Czerwonego Krzyża we Wrocławiu, trafiło kilkadziesiąt litrów tego najcenniejszego dla człowieka płynu.
Jak wyjaśnił dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej: W obecnej sytuacji epidemicznej w kraju, żołnierze 16 DBOT, nie tylko uczestniczą w wielu takich akcjach, ale ozdrowieńcy oddają też osocze, które jest wykorzystywane do leczenia pacjentów zakażonych Sars Cov 2.
W 2020 roku akcja ze względu na walkę z pandemią koronawirusa miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12.660 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi WOT, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza. Żołnierze i pracownicy cywilni wojska od 01 do 31 marca 2021 roku będą oddawać krew w punktach poboru na terenie całego kraju. Zebrana krew trafi do potrzebujących i chorych w całej Polsce. Akcja trwa od 2018 roku.