W ramach przedsięwzięcia z określonych zestawów pozyskanych dzięki sponsorom, uczniowie w sposób dowolny mają skonstruować robota, który jest stworzony do wykonywania określonych zadań - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor ZST "Mechanik", który cieszy się, że jest coraz więcej uczestników, którzy mogą zapoznać się z zapleczem szkoły.
- Te klocki LEGO to tylko wstęp do tego, co w ramach mechatroniki połączonej z automatyką przemysłową nasi uczniowie wykonują już później na faktycznych robotów, wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych - dodał dyrektor placówki znajdującej się przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze.
Inicjatorem Ligi Robotów w Mechaniku jest Lech Gancarek, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który nie kryje, że kolejne edycje mogą mieć znacznie szerszy zasięg, bowiem zainteresowanie jest bardzo duże.
Zaangażowanie jest duże - obecna młodzież już dużo potrafi i tutaj mają okazję się wykazać. Klocki LEGO są tak kreatywne, że można wyczyniać cuda - powiedział L. Gancarek.
Półtora miesiąca temu każda z drużyn dostała klocki i musieli coś z nich stworzyć. Wczoraj (17.06) przybyli do Mechanika, aby zaprezentować efekty swoich prac, a oceniani byli przez jury złożone z nauczyciela i wybitnych uczniów.
Nasz robot-magazynier mógłby pomagać w fabrykach i rozwozić towary. Podnosi na paletę klocek i sczytuje jego kolor, a następnie decyduje, do której alejki go odwieźć - opowiadał Filip Kwiciński, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piechowicach.
Poza zespołem z Piechowic do rywalizacji przystąpili też uczniowie z oddziału gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, a także ekipa ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze. Zdaniem jurorów, najlepsza okazała się praca chłopców z popularnego Żeroma, drugie miejsce przyznano SP 11, trzecie SP 6, a czwarte dla SP 1 w Piechowicach.
Wykonaliśmy robota, który najeżdża na różnego rodzaju przedmioty i segreguje je zależnie od koloru. Może się przydać w halach produkcyjnych, a po przeprogramowaniu mógłby np. odróżnić plastik od szkła - opowiadał przedstawiciel zwycięzców Filip Grabowiecki z III klasy gimnazjum w Żeromie.