Książka "Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku" jest wynikiem szczegółowych badań historycznych autora dotyczących dziejów Żydów polskich i niemieckich, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej zamieszkiwali Jelenią Górę i region. Poprzez opis działalności konkretnych instytucji - komitetu żydowskiego, szkoły żydowskiej, oddziału Towarzystwa Ochrony Zdrowia możemy poznać specyfikę funkcjonowania tej społeczności, jej problemy, a także losy poszczególnych osób. Publikacja ta, będąca pierwszym tego typu opracowaniem dotyczącym regionu Karkonoszy, z pewnością poszerza dotychczasową wiedzę o losach żydowskich mieszkańców Jeleniej Góry.
„Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski” to publikacja poświęcona dziedzictwu żydowskiemu regionu jeleniogórskiego. Znalazło się w niej osiem miejscowości – Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Leśna, Lubań, Lubawka oraz Zgorzelec. Wszystkie, włącznie z leżącymi na Górnych Łużycach Lubaniem i Zgorzelcem, do 1939 r. znajdowały się w granicach Prowincji Śląskiej.
W tej książce chciałam zaprezentować nie tylko historię obiektów związanych z dziedzictwem żydowskim, ale przede wszystkim opowieści o ludziach - mówi o swojej publikacji Tamara Włodarczyk. - O Żydach niemieckich i polskich, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku i Łużycach od pokoleń lub zatrzymali się tutaj tylko na chwilę, w drodze do Palestyny/Izraela. To także historie dolnośląskich Żydów, którzy nie zdołali wyemigrować z nazistowskich Niemiec i stąd wyruszyli w swoją ostatnią drogę, stając się ofiarami Holokaustu.