Jest to miejsce, gdzie zaprezentowano 100 lat historii motoryzacji. Dokonano tego poprzez prezentację 30 zabytkowych samochodów, w tym: samochodów rajdowych, krążowników szos; zabytkowych motocykli oraz trofeów zawodników wywodzących się z naszego regionu.
Muzeum powstało dzięki pasji ludzi związanych ze sportami motoryzacyjnymi i zabytkowymi automobilami. To oni poprzez swoją wiedzę i doświadczenie oprowadzają po ekspozycji i przekazują nie tylko podstawowe informacje związane z poszczególnymi eksponatami ale także wiele zupełnie nieznanych i często zaskakujących czy wręcz nieprawdopodobnych informacji o danym eksponacie.
W muzeum można podziwiać prawdziwe perły światowej motoryzacji. Wśród nich kultowego Forda Model T – samochód, który zmienił oblicze światowej motoryzacji. Prezentowany egzemplarz pochodzi z zasobów Wojska Polskiego, był on bowiem na wyposażeniu 2 Baonu Czołgów Pancernych w Tarnobrzegu jako pojazd sztabowy. Auto posiada silnik o pojemności 3 litrów i mocy 22,5 KM. Obecnie jest to limuzyna koloru czarnego z pięknymi złoceniami, ale nie zawsze tak było. Co do szczegółów odsyłam na blog właściciela pojazdu.
Kolejnym ciekawym pojazdem jest polski Fiat 518 z 1933 roku. Jest to samochód wyprodukowany w Warszawie o siedmioosobowym nadwoziu. Akurat ten egzemplarz był jednym z trzech służbowych pojazdów przedwojennego twórcy i dowódcy floty Admirała Unruga.
Jest tu także klasyczny amerykański pojazd z lat 20-tych XX wieku Esseks Super Six z 1927 roku. Jest on wyposażony w koła z drewnianymi szprychami oraz 6-cio cylindrowy silnik. Pojazd ten został sprowadzony z Ontario.
W muzeum znajduje się wystawa poświęcona niezwykłej wyprawie „Wanderwell” ufundowanej przez Henrego Forda. Była to wyprawa dookoła świata podczas której promowano nowy jak na tamte czasy produkt skierowany do szerokiej rzeszy odbiorców. Wyjątkowością tego objazdu było uczestnictwo w nim kobiety. Była nią Aloha Wanderwell żona dowódcy wyprawy Waltera Wanderwella. Oczywiście nie od razu była ona jego żoną. Początkowo jako nastolatka odpowiedziała na ogłoszenie w gazecie o pracy dla podróżującej sekretarki w ekspedycji samochodowej dookoła świata. Dopiero podczas wyjazdu okazało się, że oboje zapałali uczuciem do siebie. Ta niezwykła wyprawa miała miejsce w latach1919-1926 i obejmowała swoim zasięgiem trzy kontynenty: Europe, Afrykę i Azję.
Oprócz ekspozycji pięknie odrestaurowanych samochodów muzeum posiada także dział poświęcony historii sportów motorowych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zgromadzono tutaj wiele nagród zdobytych przez zawodników w organizowanych w naszym regionie rajdach. Są tu także eksponaty związane z historią Automobilklubu Karkonoskiego. Najważniejszym jednak jest fakt, że po wystawie oprowadzają nas byli zawodnicy rajdowi, a pasja właściciela muzeum jest ponad czasowa.
Inicjatorem i twórcą Muzeum Motoryzacji Jelenia Góra jest stowarzyszenie Królewskie Towarzystwo Automobilowe, zawiązane przez miłośników i kolekcjonerów samochodów zabytkowych z Jeleniej Góry i okolic.
Powyższe informacje uzyskaliśmy podczas wycieczki szkoleniowej zorganizowanej dla przewodników sudeckich 26 stycznia 2022 roku. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do muzeum gdzie prowadzący je pasjonaci podzielą się swoją niezwykłą wiedzą wynikającą przede wszystkim z ich własnego doświadczenia.