Uroczystości Bożego Narodzenia zaczęły się mszami pasterskimi odprawionymi głównie o północy we wszystkich świątyniach (w niektórych pasterki odbyły się wcześniej). Przed południem śnieżna i wietrzna aura nie była przeszkodą dla wiernych, którzy licznie udali się na nabożeństwa. W kościele Matki Boskiej Królowej Polski i Świętego Franciszka z Asyżu przedpołudniową mszę odprawił ksiądz dziekan senior Franciszek Krosman, były proboszcz Parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego. W dolnej części budowanej świątyni – nad ołtarzem – ustawiono także prosty symboliczny żłóbek z figurami Maryi, św. Józefa i Dzieciątka Jezus.
W homilii kapłan nawiązał do coraz bardziej pustego przeżywania Bożego Narodzenia, które – w wielu przypadkach – ogranicza się tylko do bezmyślnego wydawania pieniędzy na prezenty, nie zawsze zresztą potrzebne.
Z kolei w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa symboliczna stajenka z Betlejem została ustawiona w nawie północnej. Wierni tłumnie nawiedzali żłóbek: klękali i modlili się. Powagi i majestatu świątecznej Eucharystii dodawało brzmienie zabytkowych organów.
W południe w kościele pw. św. św. Erazma i Pankracego – jak zwykle o tej porze w święta – zjawili się najmłodsi wierni. Przy kolędowym akompaniamencie parafialnej Scholi, której akompaniował Maciej Cytarzyński, dziewczęta i chłopcy nawiedzili żłóbek z Dzieciątkiem. W tym roku stanął w nietypowym miejscu: w bocznej nawie blisko ołtarza św. Józefa. Istotę Bożego Narodzenia dzieciom przybliżył ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz fary jeleniogórskiej.
Wspólnym mianownikiem świątecznych mszy jest czytanie Ewangelii wg św. Jana zaczynającej się od słów: „Na początku było Słowo a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo”. Fragment tej części Pisma Świętego „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas…” jest podstawą do bożonarodzeniowej refleksji i rozważań o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa, uważanego za początek nowej ery w historii ludzkości. W Kościele Łaski ten ewangeliczny cytat - po modyfikacji (A słowo Stało się ciałem i rozbiło namiot wśród nas) - jest mottem bożonarodzeniowej stajenki.