- To bardzo trudny projekt, ale udało się – mówił Stanisław Schubert. W ramach projektu zrekrutowano w sumie 24 osoby (po 8 w woj.: dolnośląskim, śląskim i lubuskim). Wybrano już hotele, w których będą się odbywać staże - w Jeleniej Górze będzie to najprawdopodobniej hotel „Cieplice”.
W lipcu ubiegłego roku rozpoczęła się akcja mająca na celu otwarcie restauracji i hoteli przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Z badań wynika, że połowa Polaków nie wychodzi z domu tylko dlatego, że nie wie, że może ich coś dobrego spotkać, a tymczasem to nieprawda. Coraz więcej obiektów otwiera się dla niepełnosprawnych, dzisiaj wręczyliśmy sześć certyfikatów „Jesteśmy przyjaźni dla wszystkich” - powiedział prezes KSON-u.
O certyfikat zabiegało 14 placówek, ale nie wszystkie spełniły wymogi, którymi były m.in.: odpowiednie parkingi, toalety, itp., doskonałe oświetlenie części budynku dla osób niedowidzących, karta potraw z dużymi literami i z zawartymi informacjami o alergenach i wartościach kalorycznych, które są istotne dla diabetyków. Ważnym elementem jest też znajomość chociaż jednego z pracowników języka migowego, a także zatrudnienie co najmniej jednej osoby niepełnosprawnej. Mianem obiektów przyjaznych dla wszystkich wyróżniono: hotel Kryształ w Szklarskiej Porębie, hotel Mercure w Jeleniej Górze, Western City w Ściegnach, hotel Fenix w Jeleniej Górze, a także hotel Gołębiewski w Karpaczu.
- Do tej pory nie było takiego profilowanego projektu. Hotele mają miejsca, w których równorzędnie może pracować osoba sprawna, jak i niepełnosprawna. Stąd ta nazwa – gościnni sprawni-niepełnosprawni – wyjaśnił Zbigniew Kowalski, założyciel i fundator Polskiej Akademii Gościnności.
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych polega na tym, że do pracy na stanowiskach managerskich: asystenta ds. marketingu i sprzedaży lub gastro&cost controllera przygotowuje się osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności udowadniając, że niepełnosprawni mogą pracować nie tylko w usługach pomocniczych.
- Ze swojej strony chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że w branży hotelarskiej nie są zatrudniane osoby niepełnosprawne. Wyciągnęłam dane i mogę powiedzieć, że są zatrudniani. W tej branży mamy około 2 tysięcy dofinansowań i dotyczy to prawie 280 firm – mówiła Teresa Hernik.
W trakcie spotkania można było również zadać pytania prezes PFRON-u, która m.in. przekonywała, że nie ma zagrożenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w związku ze zmianami w dofinansowaniu tychże stanowisk. Szefowa funduszu dziękowała organizatorom za podjęcie tej inicjatywy deklarując dalsze wsparcie.
- Mamy już przygotowany duży projekt ogólnopolski zakładający objęcie 90 obiektów hotelarsko-gastronomicznych. Zaczynamy od dziewięciu dużych miast, gdzie jest najwięcej osób niepełnosprawnych i będziemy to rozwijać. Może w Polsce jesteśmy nowatorscy, ale na pewno nie w skali Europy, bo tam otwartość dla niepełnosprawnego konsumenta jest powszechną praktyką – dodał na zakończenie Stanisław Schubert.
Film Telewizji StrimeoTV