Pierwszy cykl "Słownika Sytuacji" dotyczył sztuki performance w jej najbardziej żywym polskim wydaniu. W jeleniogórskim BWA zaprezentowali się kolejno: Grupa Sędzia Główny, Paweł Kwaśniewski, Arti Grabowski, Dariusz Fodczuk i Katarzyna Kozyra. Druga część "Słownika" (rok 2008) obejmowała spotkania z artystami, prezentację ich twórczości, wykłady i dyskusje – mówi Luiza Laskowska, koordynatorka projektu. – Zaproszeni zostali reprezentanci najbardziej znaczących nurtów we współczesnej sztuce polskiej, artyści podejmujący działania w przestrzeni publicznej: Grzegorz Klaman i Joanna Rajkowska, przewartościowujący historię - Zbigniew Libera, oraz Elżbieta Jabłońska i Łukasz Skąpski, przełamujący "śmiertelną powagę sztuki".
Kolejna odsłona „Słownika sytuacji 3” realizowana będzie na ulicach i placach stolicy Karkonoszy. Już informowaliśmy o pobycie Roberta Kuśmirowskiego, słynnego „fałszerza rzeczywistości” i laureata „Paszportu polityki”. Wykonał prace wstępne - poszukiwanie tematu do realizacji artystycznej. W maju podobne działanie podejmie Kamil Kuskowski (znany już z październikowej wystawy w BWA „Uczta sztuki”). – Obecnie gościmy w mieście Jarosława Kozakiewicza, rzeźbiarza, który przez kilka dni „poszukiwać” będzie miejsca, zdarzenia, sytuacji, które przeinterpretuje w przyszłości w charakterystyczny dla siebie sposób – opowiada L. Laskowska.
Poczynając od rzeźby tradycyjnej, realizuje on formy przestrzenne ingerujące w tkankę miejską lub bezrefleksyjną zastaną przestrzeń, skupiając się na społecznych, ekologicznych i symbolicznych wymiarach przestrzeni publicznej (rewaloryzując obszary zdegradowane, nadając nowe-uniwersalne znaczenia. W Jeleniej Górze zaproponowana przez artystę forma przestrzenna będzie nadaniem nowego znaczenia wybranemu miejscu, podkreśleniem jego dotychczasowej symboliki, bądź przywołaniem dawnej pamięci o nim.
Dzieło to stanie się też symbolem dialogu ze spektakularną realizacją artysty pt. „Projekt Mars” – plenerowej rzeźby ucha – jako rewitalizacji parku krajobrazowego w Boxbergu na Pojezierzu Łużyckim w Niemczech.
Realizacja projektów ukończona zostanie do listopada 2009. – Serdecznie zapraszamy do przyjrzenia się swojemu otoczeniu i w niedalekiej przyszłości - odszukania w mieście ingerencji artystycznych. Oczywiście o wszelkich szczegółach będziemy powiadamiać – zapowiada Luiza Laskowska.