Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR zostali wezwani wczoraj (22.01) w południe. Dzwoniły osoby towarzyszące mężczyźnie, który ześlizgnął się ze zbocza Kotła Wielkiego Stawu.
Turysta, próbując podejść bliżej punktu widokowego nad Kotłem, niebezpieczne zbliżył się do krawędzi, poślizgnął się na oblodzonym zboczu i spadł prawie 300 metrów w dół. Tylko cudem uniknął śmierci.
Ostatecznie zatrzymał się przy brzegu zamarzniętego stawu. Miał bardzo duże obrażenia.
Pierwszy zespół GOPR z ratownikiem medycznym dotarł na miejsce i wstępnie opatrzył oraz zabezpieczył poszkodowanego.
- Ze względu na trudne warunki terenowe i lokalizację – między zboczem a zamarzniętym stawem – konieczne było zastosowanie technik linowych, aby przetransportować go w górę - informują ratownicy.
Czytaj więcej:
Osunął się ze zbocza
Pomagali dyżurni i wezwani ratownicy
W akcję zaangażowanych było aż 18 ratowników – zarówno zespoły dyżurne, jak i ochotnicy wezwani do działania. Po godzinie 17. poszkodowany został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, czekającemu na dole w Karpaczu.
To już ósmy wypadek związany z upadkiem z wysokości w ciągu ostatnich dni w Karkonoszach. Każde takie zdarzenie to nie tylko zagrożenie życia poszkodowanych, ale także ogromne ryzyko dla ratowników, którzy w bardzo trudnych warunkach prowadzą akcje ratunkowe.
Niestety w dalszym ciągu część turystów ignoruje podstawowe zasady bezpieczeństwa – schodząc z otwartych szlaków, zbliżając się do krawędzi kotłów i eksponowanych terenów. Obecne warunki – śliskie szlaki i zlodzona pokrywa śnieżna – są niezwykle zdradliwe. Należy mieć na uwadze, że zimowe wyjścia w góry wymagają doświadczenia, zdolności oceny warunków i odpowiedniego wyposażenia.
Czytaj więcej:
Utknęli w zamieci
Każdy może wspomóc działania ratowników przekazując 1,5% swojego podatku na wsparcie działalności GOPR. W popularnym Picie wystarczy wpisać nr KRS: 0000607021 oraz cel szczegółowy: Grupa Karkonoska GOPR.
Oto porady ratowników GOPR dla wszystkich turystów:
- Poruszajcie się wyłącznie po otwartych szlakach turystycznych, w tym wariantach zimowych.
- Dostosujcie trasę do swoich umiejętności oraz posiadanego wyposażenia.
- Unikajcie krawędzi kotłów, stromych zboczy i innych eksponowanych terenów, które w obecnych warunkach mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.
A że obecnie lepiej nawet zostać w domu niż ruszać wysoko w góry obrazuje to nagranie.