Czy w budynkach administrowanych przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową przybędzie pomieszczeń do przechowywania rowerów? Z wnioskiem w tej sprawie do prezesa JSM Mirosława Garbowskiego wystąpił wiceprzewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra Rafał Piotr Szymański.
Radny proponuje, by wykorzystać w budynkach na rowerownie pomieszczenia pozsypowe na parterze lub innych łatwo dostępnych miejscach.
Osoby korzystające regularnie z rowerów czy dojeżdżające nimi do pracy by uniknęły ich znoszenia, a klatki schodowe i windy by przestały być obijane i brudzone – wymienia R.P. Szymański. - Dziś pomieszczenia pozsypowe stoją niewykorzystane lub są magazynami wiader i szczotek. Wprowadzając niewielką opłatę za przechowywanie roweru by uzyskano środki na zabezpieczenie pomieszczeń przed kradzieżą i ubezpieczenie ich. Myślę, że to pomysł godny rozważenia nie tylko na Zabobrzu, ale i w innych częściach miasta. Jeżeli Jelenia Góra ma być rowerową stolicą Polski nie tylko z nazwy, niezbędne jest aby posiadacze jednośladów nie trzymali ich w domu czy na balkonie, ale w dogodnie zlokalizowanych, bezpiecznych i łatwo dostępnych pomieszczeniach. Szczególnie jest to istotne w przypadku rodziców wożących dzieci w przyczepkach.
Jak mówi prezes JSM Mirosław Garbowski - o sposobie wykorzystania pomieszczeń pozsypowych decydują lokatorzy danej klatki schodowej i te pomieszczenia nie stoją teraz puste.
W większości przypadków pomieszczenia, które powstały na parterze po likwidacji zsypów wolą lokatorów służą jako miejsca składowania odpadów wielkogabarytowych przed ich wywiezieniem przez MPGK - wyjaśnia M. Garbowski. - W kilku przypadkach zostały one wykorzystane do modernizacji szybu windy, aby kabina mogła zjeżdżać do poziomu wjazdu do klatki. To wielkie udogodnienie dla niepełnosprawnych.
Jak mówi M. Garbowski - do tej pory do JSM lokatorzy żadnej z klatek, gdzie zlikwidowano zsyp nie wyrazili woli utworzenia w pomieszczeniu pozsypowym rowerowni. Jeśli jednak będą tego chcieli, to Zarząd Spółdzielni przychyli się do ich prośby.