To człowiek, który dla Karkonoszy i ochrony środowiska przyrodniczego w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej, zrobił bardzo dużo. To właśnie ten most i te ścieżki, były głównym miejscem jego wędrówek, zadumy, odpoczynku. Pamiętam jak Jacek Włodyga wielokrotnie prosił mnie, żeby ten most został przywrócony do właściwego stanu - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się wspomniany most.
Staroście Jackowi Włodydze bardzo zależało na odbudowie tego konkretnego obiektu mostowego, ale nie tylko... Ze szczególną uwaga podchodził do obiektów w KPN. To słuszna inicjatywa i cieszę się, że ten obiekt nosi Jego imię - wyznał Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski.
W spotkaniu wzięli też udział m.in. samorządowcy z Karpacza, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Sejmiku Dolnośląskiego, czy przedstawiciele PTTK, KPN, Karkonoskiej Grupy GOPR i wielu innych organizacji.
To niekwestionowana postać. Mam do niego szczególny sentyment - pamiętam moje pierwsze treningi na Kopie, nieszczęśliwie zwichnąłem nogę, a pan Jacek wsadził mnie na plecy i zwiózł z Kopy na nartach. Do dzisiaj to jeden z najszybszych zjazdów z Kopy. Wielki szacunek dla tego człowieka, respekt i cieszę się, że dzisiaj ten most możemy upamiętnić w ten sposób - powiedział Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.
Jest mi niezmiernie miło, że podjęto taką decyzję. To dla mnie bardzo ważne i myślę, że Jacek byłby dumny, że jakaś cząstka jego osobowości, działalności - pozostanie tutaj na wieki. To był jego most - uwielbiał tu spacerować. To bardzo piękne okolice, niedaleko naszego domu. Miał wkład w jego odbudowę - wyznała Ewa Włodyga, żona Jacka Włodygi.
Betonowy Most został wybudowany w 1912 roku jako jedna z pierwszych budowli, wykonana w technologii żelbetowej – podobnie jak Hala Stulecia we Wrocławiu. Obiekt ucierpiał podczas powodzi w 1997 i groził zawaleniem. Został wyremontowany w 2016 roku i obecnie służy turystom.
Jacek Włodyga urodził się 10 czerwca 1941 roku we Lwowie, a zmarł 3 grudnia 2020 roku w Karpaczu. Z wykształcenia był magistrem inżynierem urządzeń sanitarnych. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Starosty Jeleniogórskiego. Przez wiele lat był znanym działaczem sportowym, członkiem zarządu Polskiego Związku Narciarskiego, Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Autor projektów profili skoczni w Austrii, Zakopanem, Karpaczu i Wiśle. W roku 2008 otrzymał nagrodę Centrum im. Adama Smitha: „Najbardziej Podziwiany Starosta 2008 r.”. Współpracował z Politechniką Wrocławską w Jeleniej Górze.