W budżecie Kowar na realizację zadań w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego przeznaczono wstępnie kwotę 150 tysięcy złotych. Jednak sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że procedura związana ze zgłaszaniem i wyborem przez mieszkańców projektów, które chcieliby, aby zostały wykonane z miejskiego budżetu ostatecznie nie została przeprowadzona. W wyniku przesunięcia część środków z kowarskiego budżetu obywatelskiego została przeznaczona na wymianę pieców zasilanych paliwem stałym na gazowe, a reszta pozostała w miejskiej kasie.
Uznaliśmy, że szalejąca pandemia uniemożliwia nam przeprowadzenie spotkań prezentujących mieszkańcom zadnia zgłoszone do kowarskiego budżetu obywatelskiego - mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Nie byliśmy też w stanie przeprowadzić debat na ich temat. Idea budżetu obywatelskiego, który debiutował u nas w 2019 rok, spotkała się wtedy z bardzo pozytywnym odbiorem przez kowarzan. Dlatego mam nadzieję, że jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, powrócimy do niego w 2021 roku.
W Karpaczu zdołano wprawdzie przeprowadzić głosownie nad projektami zgłoszonymi do tamtejszego budżetu obywatelskiego, jednak radni zdecydowali, że środki na ich realizację w wysokości 300 tysięcy złotych zostaną przesunięte na walkę z koronawirusem.
Bez większych przeszkód za to przebiegła procedura wyboru inwestycji do wykonania w ramach budżetu obywatelskiego w Szklarskiej Porębie. Do wyboru mieszkańcy tego miasta mieli 10 projektów. Spośród nich największe uznanie głosujących zyskał projekt: „Kryształowy Plac Zabaw” na Osiedlu Huty. Do realizacji wybrano też budowę parkingu przy ul. Mickiewicza 16. Na oba zadania przeznaczono z miejskiej kasy 200 tysięcy złotych.