Aby zapobiec tragediom, pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzą do końca sierpnia wizytacje w gospodarstwach rolnych na terenie byłego województwa jeleniogórskiego.
W ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczne żniwa” inspektorzy odwiedzają gospodarzy i zwracają uwagę na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Jak wynika z nieoficjalnych danych, ogromna ilość wypadków na wsiach zdarza się właśnie z udziałem nieletnich, zarówno miejscowych i przyjezdnych. Do największej liczby wypadków dochodzi w miesiącach lipcu i sierpniu czyli podczas żniw i sianokosów.
Choć w 2004 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wprowadziła listę prac zabronionych dzieciom do lat 16, w dalszym ciągu podczas wizytacji spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzieci pracują niemal przy wszystkich sprzętach i zajęciach – mówi Jarosław Branicki, doradca ds. ronictwa technicznego z Oddziału Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze. W ostatnich dniach w Świnach (koło Bolkowa) spotkałem się z sytuacją, kiedy 60 - letni rolnik pozwolił swojemu wnuczkowi, który przyjechał do niego z miasta wsiąść do pracującego kombajnu.
Innym razem na przyczepie załadowanej słomą siedziały dzieci, i rolnik przejeżdżając tuż pod linią wysokiego napięcia kazał się dzieciom na słomie położyć. Gdyby któreś z nich podniosło rękę lub nogę dotknęłoby przewodu i zostałby porażone prądem, a przyczepa i ciągnik najprawdopodobniej by spłonęły. Dzieci też siadają na ciągnik, uczestniczą przy zaczepianiu maszyn, często kręcą się wokoło pracujących i niebezpiecznych maszyn itp.
Jak mówi Jarosław Branicki, by uchronić nieletnich przed niebezpieczeństwami właściciele gospodarstw powinni całkowicie odsunąć ich od prac przy maszynach, a przy innych zajęciach powinny być pod opieką co najmniej jednej osoby dorosłej. Inną kwestią jest zorganizowanie dla dzieci form bezpiecznego wypoczynku.
– Nie wszystkich rolników stać na opłacenie dzieciom wyjazdów na wakacje, dlatego tak istotne jest by ktoś się tymi dziećmi zajmował – mówi Jarosław Branicki.
Jedną z miejscowości, która wyszła naprzeciw tym potrzebom jest Dobków koło Świerzawy, w którym rodzice rolnicy złożyli wniosek o dofinansowanie projektu „Bajkowe przystanki”.
W czasie wizytacji napotkałem na realizację tego ciekawego projektu, kiedy dzieci i rodzice odnawiali przystanki, świetnie się przy tym bawiły i miały zajęcie – mówi Jarosław Branicki. Na ten cel pozyskano środki w wysokości cztery tysiące złotych. Dla mnie było to spore zaskoczenie, bo zazwyczaj spotykam dzieci na pomostach, w kombajnach, w ciągnikach, na słomie czy na sianie itp. Po pomalowaniu przystanków w ramach tych funduszy dzieciom zorganizowano wycieczkę integracyjną.