Zdobycie dodatkowych kwalifikacji, pozwalających na lepsze funkcjonowanie i konkurowanie w przyszłości, w branży muzycznej na rynku edukacji i pracy było jednym z celów imprezy. – Staż odbył się w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczestnicy tego projektu pod tytułem „Nowe trendy w pedagogice muzyki klasycznej”, to członkowie zespołu smyczkowego i chóru – mówi Jolanta Czarnecka-Małek z cieplickiej szkoły muzycznej.
– Młodzież poznała między innymi nowe trendy w transkrypcji i interpretacji muzyki klasycznej – które są nieobecne w polskim systemie kształcenia muzycznego. Miała kontakt z pedagogami polskimi i czeskimi. Dzięki zdobytym kwalifikacjom uczestnicy programu mają możliwość dalszego kontynuowania nauki, oraz w przyszłości podjęcia studiów i pracy na terenie Czech a także całej Europy – informują organizatorzy.
Podsumowaniem wspólnej pracy były koncerty w międzynarodowym składzie w Rumburku i sąsiednich miastach – Czeskiej Lipie i Sluknowie. Udział w projekcie zaprocentuje niewątpliwie zwiększonym repertuarem koncertowym, swobodą wykonawczą oraz wynikami podczas konkursów, w tym konkursu muzyki popularno-rozrywkowej, do którego się przygotowują niektórzy uczestnicy projektu. – Konkurs organizowany jest przez naszą szkołę co dwa lata i ma zasięg transgraniczny – podkreśla J. Czarnecka-Małek.
Zajęciom praktycznym towarzyszyła nauka języka czeskiego, poznawanie tradycji, kultury i zabytków architektury czeskiej. Przed wyjazdem młodzież uczestniczyła w szkoleniu kulturowo-językowym oraz wyposażona została w specjalnie przygotowane dla nich polsko-czeskie słowniczki muzyczne.
Młodzież świetnie poradziła sobie z barierą językową – radziła sobie nie tylko w kontaktach z rówieśnikami i czeskimi pedagogami, ale także w sytuacjach dnia codziennego : w restauracji, hotelu czy sklepie. – Nauczyła się czeskiej piosenki ludowej „Ten Chlumecki zamek” i popularnego przeboju w oryginalnym języku - „Jozin z bazin”.
Ponadto, w czasie wolnym od zajęć, organizowano uczestnikom gry i zabawy integracyjne, quizy utrwalające wiedzę o Czechach i język oraz dyskoteki. Z udziału w projekcie skorzystała także młodzież czeska. Poznali oni dzieła kompozytorów polskich i poprawili znajomość języka polskiego. Udział w projekcie potwierdzony został polsko- czeskim certyfikatem odbycia stażu w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Projekt w całości finansowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – zaznaczają organizatorzy.
Uczniowie PSM I st. Im. Janiny Garści wrócili bardzo zadowoleni i już pytają o możliwość udziału w kolejnych projektach .