Środa, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12797
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Centrum dla chorych na Alzheimera

Wtorek, 9 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:30
Autor: Gazeta Wyborcza
W Ścinawie powstaje centrum dla chorych na Alzheimera

Jedyny w kraju i drugi w Europie - ośrodek opieki dla chorych na Alzheimera</b> powstaje w Ścinawie niedaleko Lubina. Będzie kosztować 7,5 mln zł.
Opiekę znajdzie tu nawet 100 osób, pracę w centrum opiekuńczo-dydaktycznym - przynajmniej 30. Pierwsi pacjenci mają szansę zamieszkać tu już pod koniec przyszłego roku.

- Unia Europejska sfinansuje aż 75 proc. inwestycji. Remont zaczniemy już na początku przyszłego roku - cieszy się prof. Leszek Paradowski, rektor Akademii Medycznej i szef Fundacji Alzheimerowskiej we Wrocławiu. Unia dała pieniądze, bo program Fundacji ma przynieść poprawę jakości życia osób starszych i przyczynić się do zwalczania bezrobocia.

Równolegle z centrum opieki w Ścinawie powstanie specjalistyczny ośrodek naukowo-badawczy wrocławskiej Akademii Medycznej. - Chcemy w ośrodku szkolić studentów, lekarzy rodzinnych, neurologów, psychiatrów i prowadzić badania nad chorobą Alzheimera - mówi Paradowski.

Po remoncie w ośrodku będą sale rehabilitacyjne i terapeutyczne oraz jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami dla pacjentów. - Przewidzieliśmy też miejsce dla rodzin. Chcemy uczyć bliskich, jak mają żyć razem z chorymi - podkreśla rektor. Przewiduje też powstanie oddziału dziennego, tworzonego z myślą o mieszkańcach powiatu lubińskiego. W ten sposób rodzina będzie mogła zapewnić choremu opiekę na czas, gdy domownicy wychodzą do pracy.

Autorem pomysłu na stworzenie ośrodka jest Michał Hajtko, dyrektor wydziału spraw społecznych starostwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile kilo przytyłeś/aś po świętach?

Oddanych
głosów
84
0-1 kg
29%
1-2 kg
18%
2 kg i więcej
14%
Wcale, pilnuję wagi
39%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Będą 2 McDonaldy w Jeleniej Górze?
 
112
Drzewo spadło na szklarnię w Siedlęcinie
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Dziki Wodospad w Karpaczu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group