Jak wynika z policyjnych statystyk liczba prób samobójczych wśród młodzieży ciągle się zwiększa. O ile w 2017 roku było to 47 prób (a w Polsce 702), to już w 2022 r. było to już ponad dwa razy więcej (odpowiednio 102 i 2008). Trzeba pamiętać, że zamach na własne życie to już ostateczność. Szacuje się, że szeroko rozumianej pomocy psychologicznej potrzebuje ok. 45 tys. młodych ludzi na Dolnym Śląsku (w wieku 13-18 lat).
Nie jest dobrze
Dość powiedzieć, że od ponad 10 lat Dolny Śląsk znajduje się wśród województw, w których najczęściej próba samobójcza kończy się zgonem (także jeśli chodzi o samobójstwa młodzieży). Województwo od dawna znajduje się wśród regionów o najwyższym wskaźniku liczby samobójstw na 100 tys. mieszkańców w przedziałach wiekowych 13-18 i 19-24.
Dostępne dla każdego
Powstające w Lubinie dolnośląskie centrum (pierwszy raz tak znacząca placówka budowana jest poza Wrocławiem) będzie dostępne dla każdego bez względu na miejsce zamieszkania, m.in. dla mieszkańców Jeleniej Góry. Większość wizyt i usług będzie finansowana przez NFZ (kolejki z biegiem czasu pewnie będą długie), ale będzie też część komercyjna, gdzie rozmaite zabiegi i porady będą płatne (kolejek może nie być).
Porady przez całą dobę
Głównym zadaniem Centrum będzie udzielanie kompleksowych świadczeń psychiatrycznych i psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie ich rodzin oraz innych osób z otoczenia dziecka. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, czynny będzie całą dobę, a jego budowa zostanie zakończona w przyszłym roku.
Wizualizację jak nowocześnie będzie wyglądało Centrum można zobaczyć poniżej: