Sobota, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6547
Zalogowanych: 36
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Cios w biznes narkotykowy i kradzionych aut

Poniedziałek, 20 grudnia 2010, 10:25
Aktualizacja: 10:25
Autor: RED
W minionym tygodniu policjanci – realizując postanowienia jeleniogórskiej prokuratury – zatrzymali na terenie powiatu zgorzeleckiego cztery osoby podejrzewane o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

W przeprowadzonych w działaniach udział wzięli – oprócz funkcjonariuszy wydziału kryminalnego i jednostki SPAP KWP we Wrocławiu, jak i Biura Spraw Wewnętrznych KGP, wydziału we Wrocławiu również funkcjonariusze niemieccy.

Zatrzymanym przestępcom prokurator przedstawił zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wprowadzanie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, jak i paserstwo samochodów znacznej wartości – informuje Marcin Zarówny, szef Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Wśród podejrzanych znalazł się między innymi kierujący grupą Andrzej F., któremu przedstawiono zarzut wprowadzenia do obrotu ponad 3 tysięcy gram metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad 900 tysięcy złotych, jak i paserstwo samochodów osobowych o łącznej wartości ponad 634 tysięcy złotych.

Śledztwo to ma związek z innymi postępowaniami prowadzonymi w tym roku przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze. Jednym z jego wątków było podejrzenie udziału w grupie przestępczej policjanta, który przekazywał innym członkom grupy informacje pozyskane w związku z pełnioną służbą.

– Mundurowemu oprócz udziału w grupie przestępczej, przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych i niedopełnienia obowiązków, pomocnictwo we wprowadzeniu do obrotu metamfetaminy, jak i ujawnienie tajemnicy związanej z wykonywaną funkcją – dodaje prokurator Marcin Zarówny.

Wobec trojga z podejrzanych, którzy przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Policjant został zawieszony w czynnościach służbowych. Prokuratura wnioskowała do sądu o tymczasowe aresztowanie przywódcy grupy.

Podczas spotkania z policją niemiecką ustalono, że wiele pojazdów zostało przekazanych pochodzącym z Polski paserom na tak zwany układ przez osoby, które następnie na terenie Niemiec zgłaszały kradzieże tych pojazdów.

Z ustaleń śledztwa wynika między innymi to, iż jeden z członków grupy za tak przekazane pojazdy płacił nie tylko pieniędzmi, ale i metamfetaminą.

Za kierowanie grupą przestępczą, jak i za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Podobną karę przewiduje kodeks karny za paserstwo mienia znacznej wartości. Również niektóre z czynów, których popełnienie zarzucono funkcjonariuszowi policji, zagrożone są karą w tym samym wymiarze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
862
Tak
57%
Nie
33%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
 
Aktualności
Kiedyś tędy się szło do kościoła, a dzisiaj na zakupy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group