Celem ćwiczeń było sprawdzenie, jak służby działają w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, takich jak: masowy wypadek, atak terrorystyczny i pożar w tunelu. Podczas ćwiczeń oceniono zdolności działania służb w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych wypadków.
Sprawdzano funkcjonowanie systemów ratowniczych, szybkość reakcji na informacje o zagrożeniu, działanie sprzętu i procedur oraz koordynację działań na miejscu zdarzenia. W ćwiczeniach udział wzięło prawie 400 osób: strażacy, medycy, policjanci oraz pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Tunele drogowe TS-26 i TS-32 administrowane przez GDDKiA przygotowane są na wszelkie możliwe scenariusze. W liczącym ok. 2300 m długości dłuższym TS - 23 jest osiem przejść ewakuacyjnych między obiema nitkami. Jest też dodatkowy specjalny przejazd dla służb ratunkowych. W każdej komorze tunelu jest: 20 hydrantów rozmieszczonych wzdłuż jezdni co ok. 250 m, 42 telefony alarmowe, koce gaśnicze, gaśnice i alarmy przeciwpożarowe ulokowane co ok. 125 m.
W obu nawach tunelu jest prawie 60 czujników dymu i dwie niezależne liniowe czujki ciepła biegnące przez całą ich długość. Ponadto jest 37 wentylatorów, które w przypadku pożaru odpowiadają m. in. za usuwanie z wnętrza dymu. Sytuację na terenie obiektu monitoruje 150 kamer, z których 90 pokazuje równocześnie obraz termowizyjny. Informacje zbierane przez czujki i obraz z kamer, trafią do funkcjonującego 24h/dobę centrum zarządzania ruchem w tunelu.