W ramach remontu zbiornika Mysłakowice zaplanowano: wykonanie zabezpieczenia przed filtracją zapory ziemnej i jej podłoża, naprawę zapory ziemnej w zakresie usunięcia kolein i deformacji na jej koronie, naprawę mechanizmów podnoszenia zasuw, naprawę umocnień skarp rowu opaskowego w czaszy zbiornika wraz z ich oczyszczeniem z naniesionego rumowiska.
W planach jest także udrożnienie i oczyszczenie z rumowiska kamiennego kanału biegnącego od dolnego stanowiska upustu wałowego na Miłkówce wzdłuż skarpy odpowietrznej zapory na odcinku blisko 80 metrów oraz udrożnienie i odmulenie kanału Miłkówka w części nieumocnionej na długości 930 metrów do ujścia do potoku Łomnica.
Obecnie trwa postępowanie przetargowe dotyczące wyłonienia wykonawcy do opracowania dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Naprawa i doszczelnienie zapory suchego zbiornika przeciwpowodziowego Mysłakowice” - informuje Jarosław Garbacz rzecznik prasowy Wód Polskich we Wrocławiu. Po otrzymaniu dokumentacji projektowej zostanie ogłoszone postępowanie na wyłonienie wykonawcy remontu zbiornika i będzie można przystąpić do realizacji prac budowlanych, które Wody Polskie chcą zrealizować w tym roku najszybciej jak tylko będzie to możliwe. Wtedy będzie znany też szacunkowy koszt tego zadania.
Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Mysłakowice oddany do eksploatacji w 1913 roku znajduje się na potoku Łomnica, lewobrzeżnym dopływie rzeki Bóbr i może zgromadzić przy maksymalnym poziomie piętrzenia 3 miliony 560 tysięcy metrów sześciennych wody na powierzchni 101 hektarów. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni blisko 50 kilometrów kwadratowych. Podstawowe obiekty tworzące zbiornik to: zapora, upust górny i dolny, przelew, trzy przepusty wałowe oraz jaz zastawkowy poniżej przepustu wałowego.
Dotychczas po wrześniowej powodzi na terenie zbiornika Mysłakowice przeprowadzono prace awaryjne oraz interwencyjne polegające między innymi na oczyszczeniu czaszy akwenu na łączną kwotę 613 tysięcy złotych. W ramach robót zrealizowano udrożnienie upustu dennego zbiornika, udrożnienie kanału wlotowego, a także udrożnienie potoku Miłkówka na długości 100 metrów. Usunięto też 8 tysięcy metrów sześciennych nanosu mineralnego.
Czytaj więcej:
Wyłączono zbiornik który bronił powiatu przed powodzią