Na zajęcia do biblioteki pedagogicznej uczniowie przynieśli swoje pluszaki, w tym misie, z którymi wspólnie uczestniczyli w świętowaniu uroczystego dnia. Mieli możliwość oglądania bajek i książek popularnonaukowych o tematyce związanej z niedźwiedziami, dowiedzieli się różnych ciekawostek o tych zwierzętach.
Pluszaki są ważne w rozwoju dziecka. Bo uczą odpowiedzialności i troski, pomagają przełamać lęki u dziecka, wspierają budowanie relacji międzyludzkich i pobudzają wyobraźnię. Poza tym przytulanie misiów działa uspokajająco – wyjaśnia Barbara Rdzanek, kierowniczka biblioteki pedagogicznej jeleniogórskiego Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
W czasie zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia, rozwiązywali zagadki związane z misiami, które występują w bajkach oraz układali puzzle. Wysłuchali też wielu ciekawostek z życia misiów żyjących w różnych stronach świata. Kolejnym punktem spotkania była praca plastyczna. A na koniec przyszedł czas na “małe co nieco” – słodki misiowy poczęstunek.
Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Wielu z nas przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły maluchom, przytulały, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie – opowiada Barbara Rdzanek.
Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i ma wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Swoje powstanie zawdzięcza historii, która przydarzyła się prezydentowi Stanów Zjednoczonych – Teodorowi Roosveltowi. W 1902 wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Od tego czasu zabawki ewaluowały, aż stały się ulubioną maskotką maluchów. Wreszcie, od 25 listopada 2002, setnej rocznicy powstania pierwszej maskotki, ustanowiono ten dzień.