Działania w kierunku modernizacji kotłowni zapoczątkowano trzy lata temu i w tym roku udało się sfinalizować inwestycję. - Tuż po nabyciu ciepłowni od Jeleniej Góry powstał pomysł, jak węgiel zastąpić czymś bardziej ekologicznym - wspomina Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO S.A. - Jelfa jest bardzo istotnym klientem dla nas, jednym z większych w całej grupie kapitałowej - poinformowała M. Stypułkowska. Jak podkreślają przedstawiciele obu firm, dzięki tej inwestycji emisja CO2 zostanie ograniczona o ponad 50 proc., a emisja pyłu o 93 proc. - To nie tylko korzyść dla Jelfy, ale i całego regionu - dodają. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł, z czego ponad 2 miliony pochodziło z kredytu na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W uroczystym otwarciu brali udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem na czele. - Nie licząc głównej elektrociepłowni, która znajduje się na terenie dawnej Celwiskozy, wszystkie pozostałe zostały przekształcone w ekologiczne. Do tego zlikwidowaliśmy ponad 1200 pieców, a w przyszłym roku jeszcze więcej. To pokazuje skalę naszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, ale musimy mieć świadomość, że jesteśmy w kotlinie i będziemy stopniowo nadal to ograniczać - stwierdził Marcin Zawiła.
Przedsiębiorstwo farmaceutyczne ma odbierać 95 proc. ciepła, pozostała część ma zasilać obiekt sportowy przy ul. Złotniczej. - Inwestycja zapewnia nam stabilność źródła, która na pewno jest większa, niż w poprzedniej kotłowni węglowej - powiedział Waldemar Stępień, prezes zarządu Jelfa S.A.
Do tej pory odbiorcy byli zaopatrywani w ciepło z kotłowni parowej opalanej miałem węgla kamiennego. Modernizacja zakończyła się w drugiej połowie 2017 roku, a do zasilania używa się paliwa gazowego, które przy zastosowaniu nowoczesnej technologii zapewnia znacznie wyższą sprawność wytwarzania ciepła. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. to wiodąca spółka ciepłownicza w Polsce - jedyna z polskim kapitałem. Działalność prowadzi w ok. 50 gminach na obszarze 10 województw. 53 proc. akcji należy do Gminy Opole, pozostałe udziały ma niemiecki koncern E.On edis energia sp. z o.o.