Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie SENIOR 60 oraz MOKSiAL i Miasto Szklarska Poręba. Nad całością czuwał Feliks Rosik a rozmowę poprowadził Janusz Lerchert wspierany przez Arkadiusza Lipina.
Joanna Chmielewska jest autorką takich pozycji jak: Słońce w kapeluszu, Niebieska niedźwiedzica, Muszla, Ręcznikowiec, Maciejka Gwizd, Neska i srebrny talizman, Historia srebrnego talizmanu, Pod wędrownym aniołem.
Anna Szczypczyńska to autorka: Dziewczyny mojego męża, Dzisiaj śpisz ze mną, Kilka upalnych nocy, Gdzieś pomiędzy wierszami, Zostań u mnie na noc.
Wspominali zmarłego
Spotkanie było także okazją do wspomnienia zmarłego nie tak dawno Przemka Wiatera, który szerszej publiczności znany był jako kustosz Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, radny, ale także jako autor licznych pozycji, w których przybliżał historię naszego regionu. Napisał m.in.: Zauroczeni Karkonoszami, Monografię historyczną Szklarskiej Poręby, Stowarzyszenie artystów św. Łukasza w Schreibenhau, Szklarska Poręba w Górach Izerskich, Walonowie u Ducha Gór, Laboranci u Ducha Gór, Pionierzy nart u Ducha Gór.
Przyciąga dusze
W skrócie można powiedzieć, że cała rozmowa, mimo iż w dużej części dotyczyła naszych bohaterów, skupiała się na wyjątkowym miejscu jakim jest Szklarska Poręba. Miasto to zarówno dzisiaj jak i na przestrzeni wielu poprzednich dekad wciąż przyciąga ludzi z duszą artysty. Jest to miejsce, które wywiera duży wpływ zarówno na ich życie osobiste jak i ich twórczość. Nic więc dziwnego, że działająca w Szklarskiej Porębie przez II wojną światową Kolonia Artystyczna św. Łukasza ma swoją kontynuację w organizacji skupiającej dzisiejszych twórców mieszkających w grodzie pod Szrenicą znanej jako „Nowy Młyn”.
Potwierdzeniem uroku jaki wywiera na wrażliwych duszach teren na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich jest wiersz Carla Hauptmanna w tłumaczeniu Przemka Wiatera.
Gdy idę w góry znikają troski.
Słońce na niebie maluje znaki.
I oto cały świat pozostał daleko,
gdy idę w góry jestem tak wolny.
Krzysztof Tęcza