Festiwal rozpoczął uroczysty apel. Po nim w szkole i na boisku szkolnym przystąpiono do świętowania. Na korytarzu szkolnym można było dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. Natomiast Teatr Edukacyjny „Na progu” prowadzony przez Kamila Raka wystawił krótki skecz kabaretowy. Wystąpili w nim: Natalia Orzech, Anna Niedziewicz, Dominik Simko i Andrzej Rychel. Dla chętnych Kamil Rak poprowadził również warsztaty teatralne. Była też m.in. prezentacja projektów filmowych gimnazjalistów, pokaz fal akustycznych, pokazy wózka widłowego, prezentacja działalności Jeleniogórskiego Klubu Krótkofalowców, pokazy i warsztaty tańca „No Nome Dance Studio”, pokaz capoeira, pokaz zasad działania wozów diagnostycznych Tauronu i Wodnika czy psychozabawy i testy osobowości pod hasłem „Poznaj samego siebie”. Swoje produkty prezentowali także przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą.
Jak co roku, nie obyło się bez konkursów. Uczestnicy walczyli m.in. o Pióro Prezydenta sprawdzając swoje umiejętności ortograficzne. Dla chętnych zorganizowano także: konkurs frazeologiczny, turniej gier i zabaw, otwarty turniej szachowy, gry logistyczne, konkurs „Miliard w rozumie”, konkurs matematyczny, olimpiada z języka angielskiego i niemieckiego, zawody strzeleckie, potyczki chemiczne, familiada czy konkurs drużynowy o patronach szkoły. Tradycyjnie przygotowano także wykład, którego tematem w tym roku były „Wybrane aspekty bezpieczeństwa informatycznego”. Natomiast 31. Batalion Radiotechniczny z Wrocławia przeprowadził trening strzelania.
- Jest po prostu super – mówił Damian, uczestnik Festiwalu. – Mogłem sobie postrzelać, wejść do wozu Wodnika czy popatrzeć na ciekawe pokazy przygotowane w różnych klasach – dodał.