Jak informują władze Poczty Polskiej, cały czas trwają negocjacje zarządu spółki w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).
W środę (12.02) zarząd kolejny raz - na wniosek związków zawodowych - przedstawił informację o sytuacji finansowej Poczty i udzielił odpowiedzi na zadane pytania. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na 19 lutego.
Nie mogą się dogadać
Według zarządu, to ósme takie spotkanie, a od października ub.r. strona związkowa nie zgłosiła żadnej kompleksowej i realnej do spełnienia propozycji. Jedyną była ta zgłoszona przez Solidarność, której założenia przekraczały możliwości finansowe spółki o ponad 1 mld zł - przekazała Poczta Polska.
Zakładowa "Solidarność" ogłosiła natomiast, że od środy związkowcy pozostają "w miejscu prowadzenia rozmów" i będą "działać w trybie ciągłym, aby wymusić na zarządzie rzeczywiste negocjacje i poszanowanie naszych praw".
Nie odejdziemy, dopóki nie uzyskamy gwarancji bezpieczeństwa zatrudnienia i uczciwego wynagrodzenia - brzmi oświadczenie "Solidarności" Poczty Polskiej.
Czytaj więcej:
Poczta traci na wszystkim
Pracownicy nie mogą dłużej milczeć
Według "Solidarności", pracownicy Poczty Polskiej nie mogą dłużej milczeć wobec rzekomo destrukcyjnych działań zarządu, które celowo niszczą firmę i degradują warunki zatrudnienia.
Z pełnym przekonaniem podejmujemy protest, aby powstrzymać bezprecedensowy atak na nasze miejsca pracy i przyszłość narodowego operatora pocztowego - napisała "Solidarność" PP w oświadczeniu na swojej stronie.
Związek zaznaczył, że od miesięcy próbuje prowadzić negocjacje ZUZP, lecz zarząd "konsekwentnie manipuluje i lekceważy stronę społeczną".
Czytaj więcej:
Państwo ratuje Pocztę Polską
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju, również w Jeleniej Górze i okolicznych miejscowościach.
7 stycznia br. zarząd Poczty Polskiej podjął uchwałę w sprawie zamiaru przeprowadzenia Programu Dobrowolnych Odejść (PDO). Poinformował o tym związki zawodowe i rozpoczął proces konsultacji ze stroną społeczną. W ramach programu Poczta zamierza zwolnić ok. 9 tys. osób.