Uczestnicy zostali podzieleni na 4 kategorie wiekowe - zerówki (przygotowanie przedszkolne), klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII.
Uczniowie mogą w praktyce sprawdzić swoje umiejętności, które zdobywają w trakcie edukacji - powiedział Paweł Domagała, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10. - Cieszymy się, że po raz trzeci jesteśmy gospodarzami tego konkursu. Dysponujemy bardzo dobrą bazą dydaktyczną, terenem zielonym z boiskami, halą sportową - dodał P. Domagała.
To 18. edycja konkursu, nad którym honorowy patronat obejmuje Pierwsza Dama RP. W ubiegłym roku - ze względu na obostrzenia - projekt miał charakter szkoleniowy, zatem w formule konkursu odbywa się to po raz 17. Jak podkreślają organizatorzy, jest to najwszechstronniejszy konkurs bezpieczeństwa w Polsce, dlatego są plany rozwoju i otwarcia się na kolejne województwa, a może i skalę ogólnopolską.
Nie jesteśmy w stanie zorganizować finału dla całego Dolnego Śląska, wzorem poprzednich edycji. Zdecydowaliśmy, że w tym roku dla podtrzymania konkursu robimy to na terenie subregionu jeleniogórskiego. Zakładaliśmy uczestnictwo 100 dzieci z 40 szkół, a pojawiło się niemal 200 dzieci z 80 szkół - powiedział Maciej Gałęski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć".
W sumie niemal 60 osób z różnych służb i instytucji oczekiwało na poszczególnych stanowiskach na uczestników konkursu. Wśród nich m.in. policja, straż pożarna, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, MZK, GOPR, Karkonoski Park Narodowy, Lasy Państwowe i wiele innych.
Jesteśmy po to, żeby edukować. Nasze pytania dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pytamy do czego są odblaski, jak przechodzić przez przejście dla pieszych, jak zachować się na torowisku kolejowym - powiedziała mł. asp. Beata Sosulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Jest bardzo dużo kategorii. W tym roku było dużo zadań z ekologii. Były pytania o źródła energii, ale też zadania z mapą, czy pierwszej pomocy. To rzeczy, które mogą się przydać w życiu - powiedziała uczennica klasy VII - Kaja Kuzaj ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szklarskiej Porębie, która od III klasy bierze udział w tym konkursie i przyznaje, że już kilka razy udzielała pomocy w praktyce, więc wiedza nabyta w szkole i podczas konkursów bardzo się przydała.
Finansowo konkurs Euroregionu Nysa został wsparty przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Komenda Główna Państwowej Szkoły Pożarnej, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.