W tym roku po raz pierwszy jeleniogórscy studenci Politechniki nie odebrali papierowych indeksów, w zamian za nie będą mieli indeksy elektroniczne. To z pewnością dowód na nowoczesność uczelni, ale i odejście od pewnej tradycji, która każdego roku tworzyła wyjątkowy klimat takich uroczystości.
- Wybraliście najlepszą uczelnię, jaką mogliście wybrać – mówił do studentów Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. – Po skończeniu tych studiów dostaniecie bowiem dyplom, który otworzy wam drzwi do wielu miejsc dobrej pracy i przygotuje was na ciągłe zmiany zawodowe, które w tych czasach są nieuniknione – dodał.
Jeleniogórski oddział politechniki w tym roku otworzył wszystkie z pięciu planowanych kierunków. Aneta Szyngier rozpoczęła naukę na wydziale Inżynieria Środowiska.
- Infrastruktura rozwija się na całym świecie, a państwa chcą być coraz bardziej proekologiczne, więc w wybranym kierunku studiów widzę szansę na znalezienie dobrej pracy – mówiła jeleniogórzanka. – Spodziewam się, że będzie ciężko, ale myślę, że jeśli włożę odpowiednią ilość pracy, to spokojnie skończę te studia. Mam nadzieję, że ten trud się opłaci i w przyszłości zaprocentuje – dodała studentka I roku.
Kilka rad ze strony samorządu studenckiego w stronę młodszych koleżanek i kolegów skierował Mateusz Malinowski.
- Właśnie teraz stoicie u progu swojej dojrzałości – mówił. – Życzę wam, żebyście dobrze wykorzystali czas studiów. Politechnika da wam wszystko czego potrzebujecie do zdobycia solidnego zawodu. Czekają na was nowoczesne laboratoria, bogato wyposażona biblioteka, pracownie komputerowe, przestronne sale wykładowe oraz przyjazna studentom kadra akademicka. Studia to nie tylko nauka, ale i czas poszerzania własnych horyzontów, poznawania interesujących ludzi, uczenia się pracy zespołowej, rozwijania swoich talentów. Politechnika Wrocławska stwarza w tym zakresie wiele możliwości.
Wymagajcie od siebie jednak jak najwięcej, nie ograniczajcie się tylko do zadań wyznaczonych przez nauczycieli akademickich – dodał.
Uroczystość, na którą przybyło wielu gości, rozpoczęła msza święta w Kościele św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, a zakończył wykład inauguracyjny Krzysztofa J. Opielińskiego „Magia dźwięku – jak tworzy się dźwięk i efekty dźwiękowe do filmów”.