Czwartkowe spotkanie zorganizowała Fundacja Czarodziejska Góra. Uczestnicy dyskutowali o sposobach aktywizacji rdzennych mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej i osób „z zewnątrz” do wychodzenia w Karkonosze. Szczególny nacisk położono na środowisko młodzieży, a ściślej – zmiany formy promocji gór wśród młodych ludzi z wykorzystaniem mediów internetowych i portali społecznościowych.
Jedna z uczestniczek dyskusji, Kalina Pisarska, studentka pedagogiki zaproponowała m.in. grę Geocaching, w której za pomocą odbiorników GPS wyszukuje się perły przyrodnicze, a potem odnajduje się je w realu. Inni z obecnych wskazywali na konieczność umieszczania relacji czy zdjęć z wypraw w góry np. na facebooku – bijącym obecnie rekordy popularności wśród ludzi młodych.
Zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry Hubert Papaj, uczestnik dyskusji zaproponował, by wszyscy zadali sobie pytanie: Czy góry są nieatrakcyjne dla mieszkańców regionu bo są tutaj? Po krótkiej refleksji dyskutanci stwierdzili zgodnie, że słabnące zainteresowanie górami może wynikać z opieszałości mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej – na którą wskazał Hubert Papaj, niechętnych do bycia: „ambasadorami naszego regionu”.
Na koniec spotkania poruszono również kwestie angażowania szkół w promocję Karkonoszy i kontrowersji wokół ograniczania dostępności Karkonoskiego Parku Narodowego, np. fanom zimowej wspinaczki w Śnieżnych Kotłach czy jazdy na ski-tourach poza szlakami. Organizator zapowiedział również kolejne spotkania w najbliższej przyszłości.