Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11480
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gorycz porażki. Dostali sporo, ale za mało

Czwartek, 25 listopada 2010, 12:42
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 13:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Gorycz porażki. Dostali sporo, ale za mało
Byli radni Wojciech Leszczyk (na pierwszym planie) i Józef Zabrzański (z tyłu) nie wywalczyli w niedzielę mandatów do rady miasta.
Fot. TEJO
Niedzielne wybory samorządowe to z jednej strony sukces 23 kandydatów, którzy dostali się do rady miasta, ale z drugiej – często niespodziewana porażka pewniaków, którzy – choć dostali głosy wielu wyborców – nie „awansowali” do grona rajców.

Józef Zabrzański, który przez cztery lata zasiadał w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości, wystartował tym razem ze komitetu Razem dla Jeleniej Góry. Dostał 165 głosów i nie wszedł do rady miasta. Podobnie jego ex-kolega z klubu PiS Wojciech Leszczyk, który – choć przekonał do siebie 252 wyborców – musiał się pożegnać z miejscem w radzie miejskiej: przegrał z drugim na liście Rafałem Szymańskim (poparło go 293 jeleniogórzan).

Do rady nie wszedł także Janusz Lindner, który karierę radnego zaczynał we Wspólnym Mieście, które w trakcie kadencji zmieniło barwy na Jelenia Góra XXI, a zakończyło jako „dodatek” do klubu Platformy Obywatelskiej. Były przewodniczący komisji gospodarki komunalnej dostało 209 głosów, a takie poparcie nie wystarczyło do zdobycia mandatu. 107 głosów poparcia okazało się niewystarczające, aby mandat utrzymał były radny PO Zbigniew Sawicki.

Tylko 12 głosów poparcia zabrakło do utrzymania mandatu Cezariuszowi Wiklikowi, kandydatowi SLD, którego „przegonił” kolega z listy Józef Gajewski z Jagniątkowa. Przegrał stosunkiem głosów 286 do 298. Misji radnej nie będzie także kontynuowała Ewa Olchówka, która startowała z listy PO. Dostała 151 głosów, co nie dało mandatu. Poparcie 110 osób nie pozwoliło także utrzymać mandatu Monice Filip, reprezentującej Wspólne Miasto.

Analizując listy nazwisk po kątem kandydatów, którzy – teoretycznie – mogli liczyć na spore poparcie, wnioskujemy, że mieszkańcy nie podzielili przewidywań. Bogusław Kempiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważany za „czarnego konia listy” uzyskał 127 głosów w swoim okręgu i podobnie jak całe PSL poniósł dotkliwą porażkę. Mateusz Ryglowski, który wygrał konkurs ogłoszony przez kandydata na prezydenta Marcina Zawiłę dotyczący spojrzenia młodych na przyszłość Jeleniej Góry, dostał ledwie 78 głosów. Przepadli także wszyscy młodzi kandydaci zrzeszeni w ruchu „alternatywa” popierającym Roberta Prystroma.

I chyba największym przegranym, choć paradoksalnie – z bardzo znaczącym poparciem – jest właśnie lider Wspólnego Miasta Robert Prystrom. Jako kandydat na prezydenta załapał się na podium i zdobył trzecie miejsce z poparciem 4367 wyborców. Choć startował z numerem jeden w okręgu na Zabobrzu, 377 głosów poparcia nie wystarczyło, aby prezesowi WM powierzono mandat radnego. Elektorat ma jednak pokaźny, a jego siła może przechylić szalę zwycięstwa jednego z kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podobnie jak elektoraty pozostałych kandydatów, którzy przegrali bój o ratusz.

Tu znajdziecie pełne wyniki wyborów w Jeleniej Górze:
http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/020000/026101.html

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group