Trwają starania, by po finiszu zawodowców na jeleniogórskim Rynku zaśpiewała Ewa Farna – zarówno w języku polskim, jak i czeskim. Ponadto organizatorzy zapowiadają, że będzie można zapoznać się z kuchnią czeską, węgierską i słowacką. Start i meta rywalizacji sportowej przewidziana jest na Placu Ratuszowym. Najpierw (o godz. 11:00) wystartują amatorzy, którzy będą mieli do pokonania ponad 40-kilometrową pętlę z podjazdem na Orlinek w Karpaczu. W peletonie zobaczymy m.in. Marka Leśniewskiego, Tomasza Brożynę czy Natalię Czerwonkę. Do tego wyścigu rejestrować się można poprzez stronę mtbobiszow.pl.
„Wisegrad 4 Bicycle Race” powstał przed trzema laty z inicjatywy polskiego ministra spraw zagranicznych. Podczas pierwszej edycji kolarze mieli do pokonania długą trasę z Budapesztu do Krakowa. W minionym roku zmieniono formułę i podzielono rywalizację na cztery klasyki w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej. Trzecia (tegoroczna) edycja została zaplanowana na dwa weekendy. Impreza w stolicy Karkonoszy będzie jedną z czterech tego typu, pierwsza – dzień wcześniej odbędzie się w Czechach, a w kolejny weekend sportowcy rywalizować będą na Węgrzech i zakończą zmagania rundami wokół Bratysławy.
- Kraj, który przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej ( w tym roku jest to Słowacja) organizuje finałowy etap – poinformował dyrektor wyścigu Artur Chodor.
Każdy z organizatorów ma prawo do wystawienia pięciu ekip, w Kotlinie Jeleniogórskiej zobaczymy grupy kolarskie z Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec oraz siedem polskich zespołów z CCC Sprandi Polkowice na czele. W sumie kolarze będą mieli do pokonania 135 km, a suma przewyższeń przekroczy 3500 metrów - co w odróżnieniu od zeszłorocznej polskiej edycji, która rozgrywała się na trasie z Polkowic do Wrocławia – będzie przeznaczona dla typowych górali. Warto przy tym zaznaczyć, że wyścig zaliczany jest do klasyfikacji UCI.
- Chciałem pogratulować przeniesienia, bo słyszałem wypowiedzi kolarzy, którzy mówią „im bardziej pod górę, tym lepiej”. Każda duża impreza (wyścig rowerowy, spotkanie ministrów spraw zagranicznych) przyciąga oczy dużego kawałka Europy, a jeżeli głównym bohaterem tego przedsięwzięcia jest Jelenia Góra, to tylko dobrze – mówił prezydent Marcin Zawiła.
- Odbędzie się poważna konferencja w wyjątkowym miejscu – w Jeleniej Górze, która jest inicjatorem pierwszego Euroregionu w Polsce. Będzie to konferencja, którą będzie otwierał minister spraw zagranicznych, będą ambasadorowie. Będzie ona dotyczyć głównie założeń tego, jaką rolę stawiamy przed Wyszehradem, przed państwami, które łączy tak wiele, w tym wspólne wejście do Unii Europejskiej – powiedział Piotr Borys, doradca ministra spraw zagranicznych ds. dyplomacji samorządowej.
Film Telewizji StrimeoTV