Działka inwestycyjna – co to takiego?
Działka inwestycyjna to grunt przeznaczony na cele inwestycyjno-przemysłowe, np. na budowę obiektów przemysłowych, biurowców, hoteli, centrów handlowych czy farm fotowoltaicznych. Jej podstawowym wyróżnikiem jest to, że nie może stać na niej budynek mieszkalny. W ewidencji gruntów i budynków wyszczególnione zostały konkretne symbole terenów inwestycyjnych:
• „Ba” – tereny przemysłowe;
• „Bi” – inne obszary pozostające w zabudowie;
• „Bp” – zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy.
Działki inwestycyjne dzielą się na usługowe i przemysłowe. Każda z nich musi spełniać określone wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych budynków oraz miejsc, w jakich się znajdują – np. związane z minimalnymi wymiarami. Grunty pod inwestycje leżą najczęściej na obrzeżach miast – z wyjątkiem działek pod biurowce, które można spotkać głównie w centrach. Położenie w miejscach o niewielkiej zabudowie wynika m.in. z hałasu, z jakim mogą wiązać się prace wykonywane na takich działkach (np. w obiektach przemysłowych).
Dowiedz się więcej na temat działek inwestycyjnych: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/dzialka-inwestycyjna--co-to-znaczy.
Działka inwestycyjna a budowlana
Pomiędzy działką inwestycyjną a budowlaną występują pewne kluczowe różnice – mimo że obie kategorie obejmują grunty usługowe. Działki inwestycyjne przeznaczone są pod przemysł, a działki budowlane – jak wskazuje sama ich nazwa, pod zabudowę. Na gruntach z pierwszej kategorii powstają głównie hale, magazyny, a niekiedy budynki mieszkaniowo-inwestycyjne – inwestorzy kupują je w celu sprzedaży, wynajmu bądź rozwoju z nastawieniem na zysk. Na działkach budowlanych stają natomiast zazwyczaj domy – grunty te dzielą się na:
• tereny zabudowy jednorodzinnej (MN);
• tereny zabudowy wielorodzinnej (MW);
• tereny pod zabudowę usługową (U).
Jak kupować działki inwestycyjne?
Kupno działek inwestycyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania – m.in. bieżącej analizy rynku i trendów, która pozwala zmniejszyć ryzyko każdej inwestycji. Niezwykle ważne jest również określenie celu inwestycji – w przypadku centrum handlowego wybierzesz prawdopodobnie inny grunt niż pod budowę magazynu czy farmy fotowoltaicznej. Decydując się na zakup działki inwestycyjnej, musisz ustalić także budżet oraz źródło środków potrzebnych do realizacji inwestycji. Pomocne – zwłaszcza w przypadku pierwszego gruntu pod inwestycje – może się okazać wsparcie ekspertów o większym doświadczeniu, którzy ułatwią podjęcie decyzji czy stworzenie strategii inwestycyjnej.
Działka inwestycyjna – cena
Na cenę gruntu pod inwestycje ma wpływ kilka różnych czynników, które również warto brać pod uwagę podczas zakupu działki. Mowa m.in. o:
• lokalizacji;
• jakości gleby;
• wymiarach działki;
• dostępie do drogi publicznej oraz mediów;
• zagospodarowaniu przestrzeni.
Duże znaczenie ma również sam kształt działki – zazwyczaj mają one formę kwadratu lub prostokąta, gdyż gwarantuje ona wiele możliwości zabudowy. Koszt zakupu takiego gruntu może też zależeć od tego, czy jest on objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – wówczas budowę można rozpocząć znacznie szybciej, a wielu deweloperów bierze pod uwagę czas realizacji planowanej inwestycji.
Poszukując działki inwestycyjnej, warto zwrócić uwagę m.in. na ofertę Orange Nieruchomości. Obejmuje ona grunty i nieruchomości pod inwestycje na terenie całej Polski – m.in. atrakcyjną działkę w Warszawie idealną pod hotele, obiekty handlowe, magazyny, obiekty szkoleniowe lub centra kongresowe. Znajdziesz wśród nich również liczne nieruchomości inwestycyjne, np. lokale usługowe. Działki i budynki z oferty firmy różnią się powierzchnią i możliwościami zabudowy – jeśli więc masz pomysł na ciekawą inwestycję, zapoznaj się z poszczególnymi ogłoszeniami.