Przyszłość kryptowalut w Polsce
Kluczowym punktem będzie tutaj utworzenie państwowej rezerwy crypto.W perspektywie zmieniających się czasów i coraz większych inwestycji w waluty cyfrowe w skali globalnej wielu Polaków zastanawia się, jakie będą decyzje naszych rodzimych władz. Pytania dotyczą nie tylko obowiązującego prawa, ale również krajowej polityki, na czele z inwestycjami w cyfrowe aktywa ze strony polskiego Skarbu Państwa.Na chwilę obecną rynek kryptowalut w naszym kraju nie jest w pełni uregulowany. W dalszym ciągu rodzi to pewne obawy związane z bezpieczeństwem inwestorów na tym nie do końca stabilnym rynku, na którym jednak inwestycje wkryptowaluty w przedsprzedaży zdążyły wykreować wielu milionerów, również w Polsce. Niemniej jednak, dochody z kryptowalut są od kilku lat opodatkowane na zasadach ogólnych i podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jeszcze w maju 2023 roku Unia Europejska przyjęła Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA), mające na celu ujednolicenie przepisów dotyczących kryptowalut w państwach członkowskich. Polska została zobowiązana do wprowadzenia tych regulacji. Prace nad zmianami w prawach krajowych trwają, jednak nie udało się ich zaimplementować do ustalonego na koniec 2024 roku terminu.
W odpowiedzi na wezwania Unii Europejskiej rząd planuje wprowadzenie nowych regulacji. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, która ma na celu uregulowanie inwestycji w kryptowaluty. Planowane jest, aby Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) objęła nadzór nad rynkiem kryptowalut w Polsce, z możliwością nakładania kar finansowych na podmioty naruszające przepisy. KNF będzie również odpowiedzialne za wydawanie licencji CASP dla spółek działających w obrocie kryptoaktywami. Uzyskanie tej licencji w Polsce (a także innych krajów członkowskich) pozwoli firmie działać legalnie na terenie całej Unii Europejskiej. Żeby jednak uzyskać licencję o określonej klasie, niezbędne będzie również spełnienie wymogów licencyjnych.To jednak nie wszystko w kwestii działań rządowych dotyczących crypto. W ostatnich miesiącach nie brakowało sygnałów o zmianie podejścia w kwestii walut cyfrowych. W listopadzie 2024 roku wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentowałprojekt Strategii Cyfryzacji Polski, który trafił do konsultacji społecznych. Jednym z najważniejszych punktów omawianych w strategii jest podejście polskiego rządu do technologii Blockchain.
Wśród założeń było m.in. wdrożenie szerszego zastosowania technologii Blochchain, a także zwiększenie przejrzystości i eliminacje nadużyć i manipulacji za pomocą nadawania certyfikatów. Kryptowaluty znalazłyby również zastosowanie w sektorze publicznym oraz infrastrukturze rynków finansowych i kapitałowych. Ważną kwestią w tym dokumencie było również cyberbezpieczeństwo kryptowalut.Wiele mówi się również o wprowadzeniu rezerw krajowych opartych na kryptowalutach, wzorem Stanów Zjednoczonych. Na razie jednak prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, kategorycznie odmawia gromadzenia kryptowalutowych aktywów. NBP ma skupić się na inwestowaniu w sprawdzone dobra, o mniejszym stopniu ryzyka. Nie jest tajemnicą, że obecnie nasz bank centralny skupia się głównie na gromadzeniu coraz większych rezerw złota.
Podsumowując, chociaż Polska nie jest na pewno liderem innowacji na rynku crypto, to jednak rząd dąży do stworzenia kompleksowych ram prawnych dla ich rynku. Ma to zapewnić bezpieczeństwo inwestorom i dostosować polskie prawo do unijnych standardów. Z drugiej strony, na razie nie należy spodziewać się odważnych ruchów dotyczących państwowych inwestycji w Blockchain.