„Hotel przyjazny środowisku” to temat przewodni tegorocznego II stopnia Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, której organizatorem jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a współorganizatorem Polska Izba Hotelarska. Ze względu na liczne uczestnictwo w ubiegłorocznych olimpiadach uczniów jeleniogórskiego „Ekonoma” i ich sporych sukcesów finałowych w konkursie w tym roku etap okręgowy został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze.
– Wytypowanie naszej szkoły do zorganizowania etapu okręgowego jest potwierdzeniem, że jest to bardzo dobra szkoła, która od 11 lat bierze udział we wszystkich organizowanych na terenie Polski olimpiadach, konkursach i potyczkach hotelarskich, gdzie w większości tych konkursów nasi uczniowie zdobywają wysokie finałowe miejsca – mówi Maria Witkowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.
Na uroczyste rozpoczęcie olimpiady przybyli m.in. prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, jego zastępca Miłosz Sajnog, naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak i inni ważni goście związani z edukacją. Olimpiada była przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa. W Jeleniej Górze zmierzyli się uczniowie z 12 szkół z województwa dolnośląskiego i opolskiego, po dwie osoby z każdej z placówek. Jelenią Górę reprezentowały uczące się z ZSEiT Angela Mruk i Joanna Polańska.
– W olimpiadzie hotelarskiej biorę udział pierwszy raz, mam na swoim koncie sukcesy w konkursach hotelarskich, ale olimpiada jest o wiele trudniejsza. Przez dwa miesiące przygotowywałam się rozwiązując testy i czytając czasopism z branży hotelarskiej i turystycznej. Najbardziej obawiam się pytań związanych z ekologią – powiedziała Angela.
Wśród szkół, których uczniowie przyjechali do Jeleniej Góry by zmierzyć się z pozostałymi uczestnikami pojawiły się: zespoły szkół z Polanicy Zdroju, Krzyżowca, Bolesławca, Wałbrzycha, Strzelina, Wołowa, Brzegu, Oławy, Świdnicy, Lubania, Opola i Legnicy. Niektórzy z uczestników byli pewni swojej wiedzy i liczyli na sukces.
– Jestem dobrze przygotowana i liczę na dobre wyniki – mówiła Paulina Spurgiasz, uczennica III klasy Technikum Hotelarskiego w Legnicy. Nie boję się żadnych pytań.
Nad przebiegiem olimpiady czuwała komisja, której przewodniczył prof. Andrzej Rapacz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, jego zastępcą była Barbara Brulińska-Albiniak z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, a sekretarzem Barbara Cymańska-Garbowska, nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze. Testy zostały przesłane do komitetu głównego olimpiady.
Wyniki pojawią się pod koniec stycznia. Najlepsza trzydziestka z ośmiu okręgów z całej Polski zakwalifikuje się do etapu centralnego, który odbędzie się w kwietniu w Kołobrzegu. Jest o co walczyć. Laureaci i finaliści zostaną bowiem zwolnieni z etapu pisemnego czerwcowego egzaminu zawodowego.