Sobota, 28 grudnia
Imieniny: Antoniego, Cezarego
Czytających: 5341
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Huta w Szklarskiej Porębie sprzedana

Sobota, 21 grudnia 2024, 6:00
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Huta w Szklarskiej Porębie sprzedana
Fot. MT
Deweloperska duża spółka Arche kupiła obiekty dawnej Huty Szkła Kryształowego Józefina w Szklarskiej Porębie.

Zakupiona nieruchomość obejmuje grunty oraz budynki użytkowe o łącznej powierzchni niemal 3 hektarów, które objęte są użytkowaniem wieczystym do 2089 roku.

Umowa transakcji została zawarta 18 grudnia i opiewa na kwotę 7,75 mln zł brutto. W tej chwili jeszcze nie podano w jaki sposób zostanie zagospodarowana zakupiona nieruchomość. Jej nabywca spółka Arche specjalizuje się w rewitalizowaniu zabytków w Polsce.

- Przywracamy do życia stare fabryki, zamki i pałace - informuje na swojej stronie internetowej nabywca. Ratujemy je od podpaleń, wyburzeń czy naturalnej degradacji. Wierzymy, że tym działaniem tworzymy modę na poznawanie cudownych miejsc w Polsce i poznawanie jej historii - mówi prezes firmy Władysław Grochowski.

Dzięki tej misji powstała Kolekcja Hoteli Arche, którą stale powiększamy. Każdy przedmiot, który znajdujemy w zabytkach, otrzymuje drugie życie. Eksponaty te zdobią ściany i korytarze hoteli, są wykorzystywane w aranżacji wnętrz barów restauracyjnych i recepcji. Dawanie drugiego życia przedmiotom, które znajdujemy na budowie jest dla nas priorytetem - dodaje.

Czytaj więcej:
W środku ruina

Czytaj więcej:
Piękne kryształy

Imię na cześć żony

Huta szkła powstała w Szklarskiej Porębie na zlecenie Ludwika Schaffgotscha, nazwę otrzymała od imienia jego żony - "Józefiny". Jej powstawanie nadzorował ostatni z czeskiego rodu mistrzów szklarskich Preusslerów - Franciszek Pohl.

Prace nad budową zakładu rozpoczęto w marcu 1841 r., w połowie 1842 r. zaczęły pojawiać się pierwsze wyroby. Główny budynek huty z dwoma piecami topniczymi stanął na lewym brzegu rzeki Kamiennej, na prawym umieszczono tłuczkarnię, szlifiernię i magazyny.

W pierwszym roku po otwarciu "Józefiny" zatrudniano już 135 robotników, a z czasem jej wyroby stały się słynne w Europie. Były też wysyłane na Daleki Wschód i do Stanów Zjednoczonych. Huta zasłynęła z kompletów do deserów, win, likierów i wódek w stylu artdeco.

Po II wojnie światowej huta Josephine podjęła produkcję w 1946 r. Panował niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, niemieccy mistrzowie kształcili więc polskich następców.

W 1956 r. zmieniono nazwę na Huta Szkła Kryształowego Julia. W okresie powojennym w hucie tworzyli wybitni artyści - twórcy szkła: Henryk Albin Tomaszewski, Jan Owsiewski, małżeństwo Reginy i Aleksandra Puchałów.

W latach 1953-1955 powstały tu piękne żyrandole i kinkiety, które zawisły m.in. pod sufitami Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Produkcja huty została zatrzymana po prywatyzacji na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Dzika prywatyzacja zakładu w kolejnych latach doprowadziła do jej upadku, a obiekty dawnej Julii-Jóefiny zostały zrujnowane.

Czy nowy nabywca wprowadzi w tym miejscu nowe życie?

Twoja reakcja na artykuł?

95
82%
Cieszy
4
3%
Hahaha
3
3%
Nudzi
4
3%
Smuci
4
3%
Złości
6
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na Śnieżce?

Oddanych
głosów
79
Nie i nie zamierzam
5%
Nie, mieszkam blisko i jeszcze zdążę
6%
Tak
30%
Tak, wiele razy
46%
Tak, ale dawno, w młodości
13%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kilometry
W Kowarach będą 4 przystanki kolejowe
 
Aktualności
Wydali aż 700 książek o regionie!
 
Aktualności
Burmistrz nie może ograniczać rozbudowy Szklarskiej Poręby
 
Koszykówka
Mikołajki na sportowo

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group