Adresatami byli dzieci, młodzież oraz rodzice będący członkami Karkonoskiego Klubu Karate z Sobieszowa, Cieplic, Karpacza, Szklarskiej Poręby, Piechowic oraz Świeradowa Zdrój. Patronat nad olimpiadą objęła Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. W imprezie wzięło udział łącznie 80 osób z różnych stron Karkonoszy. Pierwsza część imprezy poświęcona była warsztatom dla dzieci i ich rodziców z zakresu pierwszej pomocy oraz działań przeciwpożarowych. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ jeleniogórscy strażacy przeprowadzili je z dużym rozmachem oraz w świetnej atmosferze. Młodzi karatecy mogli najpierw zwiedzić wóz strażacki, następnie przy odpowiednich sektorach zdobyć potrzebną wiedzę w celu wzięcia udziału w olimpiadzie. W każdym sektorze młodzi karatecy zdobywali praktyczne umiejętności m.in. jak udzielić pomocy osobie nieprzytomnej, jak prawidłowo wykonać masaż serca, prawidłowo wykonać pozycję boczą ustalona, zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać pomoc. W międzyczasie zespół psychologów i pedagogów przeprowadzał dla chętnych rodziców warsztaty m.in. z zakresu uzależnień od internetu i komputera.
Po części warsztatowej nastąpiła olimpiada, która miała za zadanie zweryfikowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. W czteroosobowych drużynach dzieci przystąpiły do rywalizacji. Na każdym z sektorów musiały wykonać zadanie polegające na odnalezieniu się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Strażacy oceniali zawodników według ustalonej skali punktów. Po zaliczeniu sektorów zawodnicy musieli zaliczyć ostatnią próbę strącenia pachołków strumieniem wody z wozu strażackiego i dotrzeć do mety. Rywalizacja między drużynami była zacięta, lecz najważniejsza była idea olimpiady w myśl której priorytetem było przyswojenie wiedzy i umiejętności w sytuacji zagrożenia życia swojego lub drugiego człowieka.
Ostatnim elementem imprezy był turniej o miano „Super Taty” z okazji obchodów Dnia Ojca. Rywalizacja polegała na przeniesieniu na łyżce jajka przez ojców naszych pociech po wytyczonej trasie. Nie obyło się bez zaciętej rywalizacji o tak ważny tytuł, ale również nie zabrakło gromkich braw, niezapomnianych emocji...i rozbitych jajek. Uwieńczeniem I Karkonoskiej Olimpiady Karate Shinkyokushin było ognisko z różnymi pysznościami, a na koniec uroczyste wręczenie dyplomów zwycięskim drożynom, uczestnikom zarówno młodszym jak i dojrzalszym.
– Według statystyk i moich obserwacji wzrasta liczba zachowań problemowych wśród dzieci i młodzieży oraz pojawianie się nowych zagrożeń dla ich prawidłowego rozwoju. Jako pedagog i mediator rodzinny staram się ukierunkowywać klub tak, aby sprostał wymaganiom współczesnego świata. Żyjemy w dobie niesamowitego postępu, ale jednocześnie stresu i gonitwy o zapewnienie lepszego bytu, często zaniedbując swoje najbliższe otoczenie – ocenia prezes klubu Piotr Cieśliński.
– Jeśli będziemy dbali o nasze pociechy, atmosferę rodzinną i wdrażali w życie zmiany, które posłużą całemu ogółowi, możemy być pewni lepszego jutra – dodaje koordynator pracy kadry Daria Świątkowska.
– Dziękuje swoim wychowankom, wszystkim rodzicom, oraz wolontariuszom. Szczególne podziękowania dla Komendanta Miejskiej PSP w Jeleniej Górze, Jerzego Sładczyka i całej ekipy strażackiej oraz koordynatora pracy kadry, Darii Świątkowskiej - w imieniu całego Zarządu mówił Piotr Cieśliński.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie klubowej: www.karatejeleniagora.pl