Pomysłodawcami takiego upamiętnienia samorządowca są prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego - „szeryf” Western City Jerzy Pokój.
Myślę, że nazwanie akurat tego mostu imieniem Jacka Włodygi jest dobrą formą jego uhonorowania - mówi Jerzy Pokój. - Jacek Włodyga jako starosta bardzo zabiegał o wyremontowanie tej znajdującej się przez lata w opłakanym stanie przeprawy. Dla regionu był on postacią nietuzinkową i należy mu się ślad pamięci. Wszystkie instytucje i samorządy, do których się zwróciliśmy wyraziły poparcie dla naszej inicjatywy.
Do nas jako właściciela terenu, na którym znajduje się Betonowy Most wpłynął wniosek formalny w sprawie nazwania go imieniem Jacka Włodygi – dodaje dyrektor KPN Andrzej Raj. - Jego rozpatrzeniem zajmie się Rada Naukowa KPN, jednak nasze stanowisko w tej kwestii na ten moment jest pozytywne. Wyremontowany most cieszy oko, a pan Jacek często nim chodził i dlatego myślę że taka forma jego uhonorowania warta jest uwzględnienia.
Betonowy Most to obiekt historyczny, został wybudowany w 1912 roku jako jedna z pierwszych tego typu budowli, wykonana w technologii żelbetowej – podobnie jak Hala Stulecia we Wrocławiu. Obiekt ucierpiał najbardziej podczas katastrofalnych opadów w 1997 oraz 2008 roku i groził zawaleniem. Został wyremontowany w 2016 roku i obecnie służy do ruchu pieszego, rowerowego i konnego.
Jacek Włodyga urodził się 10 czerwca 1941 roku we Lwowie, a zmarł 3 grudnia 2020 roku w Karpaczu. Z wykształcenia był magistrem inżynierem urządzeń sanitarnych. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Starosty Jeleniogórskiego. Przez wiele lat był znanym działaczem sportowym, członkiem zarządu Polskiego Związku Narciarskiego, Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Autor projektów profili skoczni w Austrii, Zakopanem, Karpaczu i Wiśle. W roku 2008 otrzymał nagrodę Centrum im. Adama Smitha: „Najbardziej Podziwiany Starosta 2008 r.”. Współpracował z Politechniką Wrocławską w Jeleniej Górze.