Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 10737
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Poniedziałek, 30 grudnia 2024, 16:57
Aktualizacja: 21:58
Autor: ts
Polska: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?
Fot. ts
Jeżeli planujesz przewiezienie ładunku, który nie zmieści się w bagażniku, albo wyjazd na kemping, przyda się odpowiednia przyczepa. Samochód osobowy ma w tym względzie ściśle określone możliwości – osobną kwestią są uprawnienia kierowcy z tytułu posiadania prawa jazdy kategorii B. Poznaj najważniejsze regulacje w tym zakresie!

• O możliwościach holowania przyczep samochodem osobowym decydują przede wszystkim limity wagowe.
• Przy podstawowym prawie jazdy auto z lekką przyczepką może ważyć do 4250 kg, a z inną (cięższą) już mniej, bo do 3500 kg.
• Dodatkowe uprawnienia – kod 96, kategoria B+E – pozwalają kierowcy ciągnąć cięższe doczepki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu liczba osi holowanej przyczepy nie ma żadnego znaczenia. Liczy się przede wszystkim dopuszczalna masa całkowita (DMC) – konkretnej przyczepki, konkretnego samochodu i tworzonego przez nie zespołu. To, jaką przyczepę można ciągnąć autem, zależy od limitów obciążenia ustalonych przez producenta – odpowiednie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym samochodu, w sekcjach F oraz O. Duże znaczenie ma również obecność hamulców najazdowych w doczepce. Jeśli są na wyposażeniu, górny limit DMC to 3500 kg, jeśli ich nie ma – 750 kg. Jak czytamy na https://ubezpieczamy-auto.pl/jaka-przyczepe-mozna-ciagnac-na-kategorie-b/, istotne są także możliwości homologowanego haka holowniczego czy maksymalna masa ciągnięta przez samochód.

Masz prawo jazdy kategorii B? Dopuszczalna masa całkowita pojazdu i przyczepy to 3,5 lub 4,25 t
Dobór odpowiedniej doczepki do posiadanego auta oraz sposobu wykorzystania całości pozostaje kluczowy. Jeżeli używasz przyczepy lekkiej, czyli o masie do 750 kg, waga całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg – jeżeli DMC przyczepy przekracza ten poziom, nie należy do kategorii lekkiej, a wtedy maksymalna łączna masa zestawu wynosi 3500 kg. Im większa masa doczepki, tym więcej ograniczeń dla posiadaczy standardowego prawa jazdy kat. B. Ciągnięcie przyczepy innej, o większym ciężarze, jest po prostu zdecydowanie bardziej wymagające dla kierowcy.

W żadnym przypadku maksymalna masa przyczepy nie może być większa lub równa rzeczywistej wadze osobówki. Przykładowo – jeżeli Twój samochód ma 1600 kg, doczepka musi ważyć mniej – nawet jeżeli do limitu 3,5 tony dla całego zespołu pojazdów zostanie spory zapas. Jak podkreślają eksperci z ubezpieczamy-auto.pl, każdą przyczepę należy zarejestrować i ubezpieczyć. Nie tylko kempingową. Jeżeli wybierasz się na urlop z małym domkiem na kółkach, przyczepa kempingowa koniecznie musi dysponować hamulcem.

Prowadzenie zestawu pojazdów składającego się z auta i przyczepy może wymagać dodatkowych uprawnień
Kod 96 na prawie jazdy pozwala zwiększyć limit wagi samochodu z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg. Najlepiej wyjaśnić to na przykładach – bez dodatkowych uprawnień kierowca z autem o wadze 2500 kg może ciągnąć doczepki do 1000 kg. Z 96 w prawie jazdy limit masy przyczepki wzrasta do 1750 kg. Naturalnie tylko wtedy, gdy całość spełnia wszystkie pozostałe warunki. Do uzyskania kodu 96 w odpowiedniej rubryce potrzebne są 3 kroki:
1. Zgłaszasz się do swojego wydziału komunikacji.
2. Tworzysz profil kandydata na kierowcę.
3. Zdajesz praktyczny egzamin w ośrodku ruchu drogowego.

Prawo jazdy kategorii B+E pozwala kierować zespołem pojazdów o DMC do 7 ton – przy czym limit DMC dla przyczepy wynosi 3,5 t, a doczepka nie może być cięższa od samochodu. Tutaj uzyskanie uprawnień jest trudniejsze. Najpierw trzeba pomyślnie przejść przez kurs (minimum 15 godzin praktyki) i zdać dwa egzaminy – najpierw wewnętrzny w szkole jazdy, a później państwowy.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o to, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym. Trzeba wziąć pod uwagę zakres uprawnień kierowcy, masę auta i doczepki oraz limity w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
333
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
6%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
21%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group