Krzyże pokutne stawiano w miejscu, gdzie doszło do zbrodni. Zazwyczaj stawiał je sam zbrodniarz, który uświadomił sobie swój grzech i postanowił odpokutować winy. Takie obiekty znajdziemy w wielu miejscach regionie – w Łomnicy, W Siedlęcinie, Miedziance czy Komarnie i wielu innych.
Do jednych z ciekawszych należy krzyż umieszczony w miejscu nietypowym, bo na dachu nieużytkowanego już kościoła w Janowicach Wielkich.
Warto dodać, że Janowice Wielkie to przykład miejscowości, gdzie przez wieki obok siebie żyli wyznawcy różnych kościołów chrześcijańskich – ewangelicy i katolicy. Świadczą o tym świątynie tych wyznań, które – jak właśnie w Janowicach Wielkich, ale także wielu innych w regionie – które ze sobą sąsiadują nieomal „drwi w drzwi”.
Kościoły w Janowicach Wielkich należą do parafii pw. Chrystusa Króla. Są to kościół pw. Chrystusa Króla, który pierwotnie był kościołem ewangelickim wzniesiony w 1863 na miejscu starszego z 1744 roku, oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony jako parafialny katolicki w końcu XV wieku. To właśnie na nim znajduje się krzyż pokutny.