W projekcie cennika wprowadzono następujące zmiany:
- przyznanie dzieciom w wieku do lat 7 uprawień do przejazdów bezpłatnych,
- przyznanie dzieciom i młodzieży uczącej się w wieku do lat 24 uprawień do przejazdów bezpłatnych,
- przyznanie studentom uprawnień do przejazdów bezpłatnych
- przyznanie dzieciom i młodzieży w wieku od lat 7 do lat 18, nieobjętym obowiązkiem szkolnym wskutek niepełnosprawności uprawień do przejazdów bezpłatnych,
- przyznanie osobom, które ukończyły 70. rok życia uprawień do przejazdów bezpłatnych, tym samym likwidację biletów okresowych imiennych z ulgą 95 % (tzw. bilet seniora),
- likwidację okresowych imiennych biletów wakacyjnych
- likwidacje opłaty za przewóz roweru,
- likwidację okresowych imiennych ulgowych biletów semestralnych 5-miesięcznych,
- zrównanie wszystkich uprawnień lokalnych ulgowych do poziomu uprawnień ustawowych,
- wydłużenie czasu przejazdu na biletach czasowych
- likwidacje biletów okresowych imiennych oraz na okaziciela na terenie gmin, z jednoczesnym obniżeniem wartości biletów okresowych imiennych oraz na okaziciela na całą sieć (bilety miejsko-gminne)
- zamianę biletów 1-dniowych i 2-dniowych na bilety 24-godzinne oraz 48-godzinne z jednoczesnym obniżeniem ich wartości
- wprowadzenie nowego rodzaju biletu weekendowego ważnego od piątku od godz. 12:00 do poniedziałku do godz. 12:00,
- uporządkowanie zapisów w wykazie stref opłat dla biletów okresowych.
Wśród istotnych zmian (poza bezpłatną komunikacją dla dzieci, młodzieży, studentów i seniorów od 70. roku życia, co ma kosztować budżet miasta ok. 1,8 mln zł) są m.in. bilety czasowe - do tej pory były na 30, 45 i 60 minut, a teraz będą na 30, 60 i 90 minut (odpowiednio 3,00 – 4,00 – 5,00 zł, a ulgowe 1,50 – 2,00 – 3,00 zł) oraz wprowadzenie biletów weekendowych. Początkowo proponowano, aby miały one ważność od piątku godz. 16:00 do poniedziałku godz. 16:00, jednak w toku prac nad projektem zmieniono godziny na 12:00 (pt. - pon.). Bilet weekendowy będzie kosztował 18,00 zł (ulgowy 9,00 zł). Z kolei bilety 24-, 48-godzinne będą tańsze i co istotne - ważne od momentu skasowania, a nie jak dotychczas ważne tylko w dniu kalendarzowym zakupu i rozróżnieniem na strefę miasta albo na wszystkie linie - teraz będzie obowiązywał na całej sieci MZK. Nie będzie już opłaty za przewóz roweru, co z pewnością ucieszy miłośników jednośladów.
Radni podejmą decyzję w sprawie nowej taryfy na najbliższej sesji - w środę (13.02). Projekt zakłada, że zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia, jednak prezydent miasta tłumaczy, że doszło do nieporozumienia i większość zapisów będzie obowiązywać od 1 marca - tak, jak deklarował publicznie na początku 2019 roku.
1 marca wejdzie taryfa bezpłatna, a bilety miesięczne, które są bardziej skomplikowane wejdą od 1 kwietnia - zapowiada Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który zapewnia, że jest już po konsultacjach z gminami korzystającymi z usług MZK. - Konsultacje zakończyły się już wcześniej. Były propozycje, żeby to dotyczyło tylko mieszkańców gmin, ale nie na tym ma polegać darmowy przejazd dla dzieci i młodzieży. Nie wyobrażam sobie, żeby kontroler sprawdzał każdego młodego pasażera czy jest mieszkańcem tej gminy, czy innej - byłoby to upokarzające dla kontrolera i przede wszystkim dla dzieci, więc nie zgodziliśmy się i będzie darmowy przejazd dla wszystkich młodych ludzi. Jesteśmy miastem turystycznym - tłumaczy Jerzy Łużniak, zapewniając również, że gminy będą partycypować w kosztach.