Głosowanie w JBO 2020 odbywa się od godz. 00:00 dnia 7 października 2019 do 23:59 dnia 13 października 2019 r. Dzisiaj, w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa z tej okazji.
Pula środków to 2,4 mln zł, z czego na projekty twarde (inwestycyjne do wartości maksymalnej 500 tys. zł) przeznaczono 2 mln zł.
Zachęcamy mieszkańców Jeleniej Góry do głosowania - to państwa budżet, państwa projekty i to państwo będziecie decydowali, na co te środki zostaną przeznaczone - mówił Jerzy Łużniak, prezydent miasta.
Jak poinformowała naczelnik Wydziału Rozwoju, do głosowania przeszło 41 projektów, z czego 31 inwestycyjnych, a 10 "miękkich". Pierwotnie było 51 zgłoszeń, ale w 10 przypadkach wnioskodawcy wycofali się, bądź nie spełnili wymogów formalnych albo merytorycznych.
Głosować można elektronicznie - poprzez stronę jbo.jeleniagora.pl lub bezpośrednio w Urzędzie Miasta.
- przy ul. Ptasiej (Punkt Obsługi Mieszkańca) - poniedziałek – środa 7.30 -15.30; czwartek 7.30-16.30; piątek 7.30-14.30,
- na Placu Ratuszowym (pokój 208, Wydział Rozwoju) - poniedziałek – środa 7.30 -15.30; czwartek 7.30-16.30; piątek 7.30-14.30.
Wymagany jest dokument tożsamości.
Od samego początku mieszkańcy wykazują aktywność, bowiem w ciągu 9 godzin oddano ponad 300 głosów.
Znając niespełnione projekty z poprzednich lat (I etap Jeleniogórskiej Promenady Bobru zrealizowany po latach w dużo mniejszym zakresie, za znacznie mniejsze pieniądze, niż zakładał projekt mieszkańców, a także świetlicę w Goduszynie, której nadal nie ma), zapytaliśmy czy ocena formalna i merytoryczna dokonana przez pracowników Urzędu Miasta, daje pewność, że zakładana przez wnioskodawców wartość zadania, jest wystarczająca.
W trakcie oceny merytorycznej mieszkańcy byli wzywani do poprawiania wniosków. Jeśli wydział merytoryczny stwierdził, że podana wartość jest za niska - wówczas można było skorygować wartość. Mamy nadzieję, że wystarczy, ale nie wiemy jak się zmienią ceny w przyszłym roku - powiedziała Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju.
Znacznie większa niepewność dotyczy zabezpieczeń przed nadużyciami. Docierają do naszej Redakcji sygnały, że głosy osób spoza Jeleniej Góry również są przyjmowane przez system - wystarczy, że wpiszą w rubryce miejsca zamieszkania adres w Jeleniej Górze.
Będziemy weryfikować PESEL-e. Głosy osób spoza Jeleniej Góry będą nieważne - odpowiada B. Olszewska, choć dodaje, że obecnie nie ma obowiązku meldunku i to komplikuje sytuację. - Liczymy na uczciwość mieszkańców naszego miasta - dodała.