Pomiędzy Jelenią Górą, a Piechowicami powstał odcinek pierwszego w Polsce gazociągu, którym możliwe jest przesyłanie gazu ziemnego z domieszkami wodoru.
W ramach wartej ponad 11 mln zł inwestycji powstał gazociąg średniego ciśnienia o długości ok. 7 kilometrów. Na podstawie przeprowadzonej oceny zastosowanych wyrobów, technologii budowy i jakości wykonanych prac Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytutu Badawczy potwierdził możliwość przesyłania gazociągiem nim mieszaniny gazu ziemnego i wodoru do 20 proc. objętości.
Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru – informuje Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. - To bardzo ważny krok naprzód, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór
Wykonawcą zadania była firma „GAZ” z siedzibą w Błoniu.
To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która jest bezpośrednią odpowiedzią na rosnące wyzwania dotyczące zrównoważonej energetyki– zakończył Karol Papiernik, prezes zarządu „GAZ” sp. z o.o. . - Wierzymy, że zakończony projekt to świetny początek transformacji energetycznej w kierunku zapewnienia zdolności transportu sieciami gazowymi mieszanin zawierających gazy zdekarbonizowane.