Seniorzy byli bardzo aktywni w czasie całej prezentacji. Dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali szereg pytań dotyczących praw konsumenta.
- Przykre jest to, że dla wielu uczestników spotkania poruszane podczas prezentacji problemy nie były tylko przykładami – mówi Jadwiga Reder-Sadowska Miejski Rzecznik Konsumentów. - Niestety wielu na własnej skórze doświadczyło reguł wolnego rynku i bezwzględnej, nie zawsze do końca uczciwej, walki o konsumenta – dodała rzecznik konsumentów.
Jak mówiła Ligia Jamer – przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, program ten prowadzony jest już od 9 lat, ale pierwotnie nakierowany był na pracę z młodzieżą.
- Od 2013 r.poszerzyliśmy jego formułę i próbujemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy to nie tylko „biorcy”, że od siebie też możemy mieszkańcom Jeleniej Góry coś dać. Dodatkowo dzięki temu nasze środowisko jeszcze bardziej się integruje, ale poznajemy też wielu nowych ludzi z innych organizacji pozarządowych i niezrzeszonych w ogóle – mówiła Ligia Jamer.
- Bezpieczeństwo naszych pensjonariuszy w różnych sferach życia, jak i integracja społeczna, są dla nas bardzo ważne – odpowiedziała Renata Chmielewska, dyrektor DPS Jelenia Góra. - Staramy się więc umożliwić im uczestniczenie we wszelkich spotkaniach kulturalno-edukacyjnych, jakie organizowane są poza naszą placówką. Niestety dla części z naszych seniorów ograniczeniem są problemy z poruszaniem się, dlatego postanowiliśmy zaprosić organizatorów tego programu do naszego Domu. Prawa konsumenta to przecież bardzo ważny temat, który dotyczy każdego, bo wszyscy jesteśmy konsumentami - dodała Renata Chmielewska.
Warto dodać, że do akcji prowadzonej przez organizacje zrzeszone w Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zapraszani są m.in. pracownicy różnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta, służb mundurowych, placówek oświaty i kultury. Dużym sukcesem jest to, że już powstał w Miejskiej Komendzie Policji w Jeleniej Górze program „Bezpieczny Senior”, a jednym z jego elementów są ulotki informacyjne o tym, jak należy się zachowywać, by zapobiegać oszustwom. Będą one sukcesywnie rozprowadzane w środowiskach jeleniogórskich seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
Akcja została objęta honorowym patronatem prezydenta Jeleniej Góry oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z Warszawy.
- A już dzisiaj mieszkańcy i pracownicy Domu „Pogodna Jesień” zapraszają wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry w sobotę, 22.06. br.w godz. 11.00 do 16.00 na II „Dni Otwarte”- dodaje Michał Piwowarski – pracownik kulturalno-oświatowy DPS Pogodna Jesień.