Dzieło ma być wydane we wrześniu i kolportowane przy okazji wielkiego widowiska historycznego, którego areną będą lasy blisko krzyża milenijnego. Współautorem pozycji jest Ivo Łaborewicz, dyrektor oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.
– Zapronowałem kilka „obrazów” z dziejów miasta. Z czasów, zanim powstało, z okresu wojen husyckich, rozwoju Jeleniej Góry, wojny trzydziestoletniej, budowy Świątyni Pokoju, rozwoju przemysłu i handlu – mówi I. Łaborewicz. Będzie też nawiązanie do czasów najnowszych. Lat 70., strajków w 1980 i 1981 roku, stanu wojennego oraz początków lat 90. – Jednym z motywów będzie „handel łóżkowy”, który odniesie się do początków gospodarki rynkowej – usłyszeliśmy.
Wówczas bowiem, o czym nie wszyscy jeleniogórzanie pamiętają, co bardziej przedsiębiorczy mieszkańcy miasta wyszli z łóżkami polowymi i zaczęli handlować na śródmiejskim trakcie oraz na ulicy Jasnej, gdzie przez kilka miesięcy funkcjonowało nawet pół legalne targowisko. Wtedy także powstał targ na florze.
Ivo Łaborewicz dopracuje dialogi do komiksu, którego autorami będą związani z Warszawą Karolina Rodanowicz i Sebastian Pańczyk. To z kolei autorzy komiksu wydanego z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Będzie swego rodzaju „biletem wstępu” na wrześniowe widowisko historyczne, nad którym także pracuje Ivo Łaborewicz. Oczywiście wstęp na imprezę będzie darmowy. Co do komiksu, nie wiadomo.