Spotkanie rozpoczął Stanisław Sudoł, prezes Spółki Kupieckiej Zabobrze, który wcielił się w rolę moderatora. Pierwsze pytanie zadane kandydatom dotyczyło ich wizji rozwoju i wspierania drobnej przedsiębiorczości w Jeleniej Górze. Na odpowiedź każdy z kandydatów miał pięć minut. Marzena Machałek mówiła o przedsiębiorczości i samorządności, słuchaniu ludzi oraz teorii 6 x „P” w ramach którego znalazły się m.in. takie hasła jak: planowanie, popyt czy prawo.
– Moim zdaniem to wy powinniście sami decydować o tym gdzie chcecie pracować i jak mają wyglądać wasze miejsca pracy. Rolą prezydenta jest natomiast wpieranie was – mówiła posłanka Marzena Machałek.
Elżbieta Matiasz podkreślała, że nie jest politykiem, ale społecznikiem. W jej wizji rozwoju i wspierania przedsiębiorczości znalazły się takie działania, jak: stworzenie w urzędzie miasta odpowiedniej komórki do kontaktu z przedsiębiorcami oraz do stworzenia planu rozwoju miasta. Mówiła też o zwiększeniu liczby miejsc pracy i działaniach, które miałyby doprowadzić do tego, że mieszkańcy Jeleniej Góry będą zadowoleni ze swojej pracy i swoich osiągnięć. Zdaniem słuchaczy w tej wypowiedzi brakowało konkretów.
Marek Obrębalski mówił o przyjaznym klimacie do rozwoju przedsiębiorczości, uczciwości wobec przedsiębiorców, o obowiązującej od 2007 roku uchwale o zwolnieniu z podatków od nieruchomości dla podmiotów tworzących nowe miejsca pracy, rozszerzeniu specjalnej strefy ekonomicznej, usprawnieniu wydziałów urzędu współpracujących z przedsiębiorcami, odpowiedniej polityce wobec targowisk, uproszczeniu procedur sprzedaży lokali komunalnych czy o szkoleniach i szkolnictwie kierunkowym.
– Nie wszystkie z tych działań zostały przeze mnie podjęte podczas pierwszej kadencji, ale każdy człowiek przez cały czas się uczy i nabiera doświadczenia – zaznaczył Marek Obrębalski.
Robert Prystrom zapewniał, że jeśli zostanie prezydentem zwolni od podatków nowych przedsiębiorców na okres czterech lat, a podatek od nieruchomości miałby być liczony od powierzchni użytkowania, a nie od całości. Tereny targowisk chce natomiast oddać miastu.
Sylwester Urbański natomiast zapytał: „dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze”. Mówił o zabezpieczeniu godziwych warunków pracy dla przedsiębiorców, również dla kupców z targowisk, uzbrojeniu terenów pod nowe inwestycje, stworzeniu strategii rozwoju miasta, równym traktowaniu wszystkich przedsiębiorców czy kształceniu do rynku pracy.
– Nie jestem wizjonerem. Jeśli w mieście będzie się rozwijała przedsiębiorczość, rozwijając się również będzie miasto, z podatków – mówił Sylwester Urbański.
Marcin Zawiła podkreślił istotę poważnego traktowania przedsiębiorców. Mówił o usprawnieniu procedur przekazywania terenów pod nowe inwestycje i rozmowach.
Za moich rządów każda sobota byłaby poświęcona jeleniogórzanom, w tym przedsiębiorcom, którzy będą mogli przyjść do urzędu i załatwiać wszystkie swoje sprawy, a nie czekać na spotkanie z władzami miasta miesiącami – mówił Marcin Zawiła.
Jego zdaniem Jelenia Góra powinna też postawić na turystykę i zabezpieczyć bazę noclegową w Sobieszowie, Cieplicach i Jagniątkowie.
Kolejne pytanie dotyczyło trzech pierwszych decyzji, jakie kandydaci podejmą, jeśli wygrają wybory. Sylwester Urbański mówił o stworzeniu studium i planu zagospodarowania przestrzennego, rozpoczęcie procedury budowy aquaparku w Sobieszowie i stworzeniu listy lokalizacji dla przedsiębiorców.
Marcin Zawiła wspomniał o zapoznaniu się z warunkami umowy na dzierżawę targowisk i wyjaśnieniu tej sprawy, zrezygnowaniu z wydawania biuletynu informacyjnego na rzecz kwartalnika dla przedsiębiorców i poświęceniu każdej soboty dla jeleniogórzan, w tym przedsiębiorców.
Elżbieta Matiasz zasygnalizowała potrzebę opracowania strategii rozwoju miasta, jednym dniu, który poświęci mieszkańcom oraz stworzeniu większej liczby miejsc pracy. Marek Obrębalski chce przygotować projekt uchwały, który usprawni sprzedaż lokali komunalnych dla dotychczasowych najemców, doprowadzić do przekazaniu kupcom terenów targowisk co najmniej na 20 lat oraz rozszerzyć strefę ekonomiczną.
Marzena Machałek powiedziała o zapoznaniu się z problemami mieszkańców, przekonywaniu rady by nie podwyższała podatków oraz sprzeciwie dla budowy wielkopowierzchniowych obiektów, które zabijają przedsiębiorczość. Zaznaczyła też, że „postawi” na kulturę. Robert Prystrom chce znieść podatki od nieruchomości na cele przedsiębiorcze, powołać społeczną radę przedsiębiorców i stworzyć plaster innowacyjności oraz powołać menadżera centrum miasta, a także uruchomić program budowy mieszkań komunalnych.
Później uczestnicy debaty pytali o działania na rzecz turystyki. Inne pytania zadawane przez przedsiębiorców odnosiły się do obecnych indywidualnych problemów czy brak reakcji ze strony kandydatów na konflikt na targowiskach. Marcina Zawiłę pytano też o jego osiągnięcia z pierwszej kadencji, a Marka Obrębalskiego o wykup mieszkań z obciążeniem hipotecznym. Była to ostatnia debata z udziałem wszystkich kandydatów przed końcem kampanii wyborczej, który – przypomnijmy – nastąpi już w piątek o północy.