Dolny Śląsk pamięci Jana Pawła II
W sumie, w ramach wydarzenia zaplanowano 7 koncertów w takich miastach, jak: Jelenia Góra, Wrocław, Legnica, Krzeszów i Wałbrzych. W niedzielę (13.08) inauguracja miała miejsce w Legnicy. Symfonia Pojednania i Pokoju skomponowana dla Jana Pawła II przez wrocławskiego kompozytora Wiesława Mauchę została wykonana przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego. Następnie, w niedzielny wieczór w cieplickim kościele Jana Chrzciciela na organach zagrał światowej sławy maestro Ennio Cominetti utwory takich mistrzów, jak Girolamo Frescobaldi, Alessandro Marcello czy Ennio Morricone.
Jeśli te organy zostaną odrestaurowane, to będzie jeden z najpiękniejszych instrumentów w Polsce. Są one przygotowane przede wszystkim dla baroku - Bach, Mendelssohn czy początki klasyki - ocenił cieplickie organy maestro Ennio Cominetti.
Dni Muzyki Papieskiej przekroczyły Karkonosze. Przyszedł czas, żebyśmy zdali sobie sprawę, że pokój nie został nam dany na zawsze. Symfonia Pojednania i Pokoju nawiązywała do orędzia Jana Pawła II, które oparte jest o przykazanie "kochaj bliźniego swego, jak siebie samego" - dodał Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Harmonogram VI Dni Muzyki Papieskiej:
13.08, godz. 16:00 Katedra Legnicka
13.08, godz. 20:00 Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach
15.08, godz. 11:30 Bazylika w Krzeszowie
17.08, godz. 17:00 Kościół św. Marcina we Wrocławiu
19.08, godz. 16:30 Kolegiata pw. NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
20.08, godz. 16:30 Kościół im. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu
16.10, godz. 14:00 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.
Wydarzenie jest dofinansowanie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa - Cezary Przybylski oraz biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.