Karnawał to czas zabawy, imprez i tradycyjnych balów kostiumowych. Aby przypomnieć dawne tradycje związane z tym okresem, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zorganizowało warsztaty plastyczne pn.: “Wokół karnawału”.
Warsztaty nawiązują do tradycji zapustnych, charakterystycznych dla wielu regionów naszego kraju. Tradycje te, przypominają nam o popularnej niegdyś formie zabaw karnawałowych, czyli zapustnych, ostatkowych.
Był to czas biesiad, muzykowania, tańców, maskarad i powszechnej wesołości. Zwyczajowo przebierano się za postaci zwierzęce znane z obchodów kolędniczych: koza, turoń, niedźwiedź czy koń, a także bocian i żuraw. W mieście powszechnie używano masek karnawałowych – opowiada Natalia Kryszpin z działu edukacji Muzeum Karkonoskiego.
W zajęciach wzięli także udział drugoklasiści z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. W trakcie zajęć uczestnicy wykonali według własnego projektu maskę karnawałową.
Czym jest maska wenecka? Kiedy powstała? Czy kostiumowe zabawy karnawałowe odbywały się tylko w Wenecji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie warsztatów. Każdy będzie mógł poczuć atmosferę radosnej zabawy w swoim domu. Co więcej, własnoręcznie przyozdobi maski, tak aby zarówno mali, jak i duzi miłośnicy przyjęć byli gotowi na bal kostiumowy – rekomenduje Natalia Kryszpin.