Praca „Katarzyny” w technologii „tunel w tunelu” umożliwiła jednoczesną realizację robót i bezpieczny przejazd przez tunel ponad 30 pociągów na dobę. W ten sposób do minimum ograniczono zmiany w komunikacji w czasie prac. Teraz urządzenie wykonuje prace związane z budową izolacji przebudowanego obiektu.
Kolejny etapu projektu, który potrwa od 12 do 27 listopada, ze względu na szeroki zakres prac wymaga zamknięć torów w tunelu. W tym czasie na odcinku Janowice Wielkie – Jelenia Góra zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stacjach i przystankach oraz na Portalu Pasażera.
W dwa tygodnie „Katarzyna” zostanie zdemontowana – informuje rzecznik prasowy PKP PLK Karol Jakubowski. - Na plac budowy wprowadzone zostanie kolejne urządzenie – tzw. mobilny szalunek. To maszyna, która pracuje na 10-cio metrowych segmentach i przygotowuje ostateczną obudowę tunelu. Po jej wprowadzeniu zostanie wznowiony jednotorowy ruch pociągów, który nadal będzie prowadzony w technologii „tunel w tunelu”, zapewniającej bezpieczne przejazdy w czasie prac.
Po zakończeniu prac obiekt zostanie poszerzony, a pociągi będą mogły kursować po obu torach. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na obowiązujące przepisy. Rozebrana będzie kamienna obudowa obiektu, którą zastąpi mocniejsza żelbetowa konstrukcja. Wyremontowane zostaną ściany oporowe wraz z odwodnieniem. Sprawny ruch kolejowy na lata zapewnią nowe tory i sieć trakcyjna.
Tunel koło Trzcińska to ok. 300 m obiekt z połowy XIX wieku. Został wydrążony od wzniesieniem Wzgórz Dziwiszowskich, kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry, na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów (linia kolejowa Wrocław Świebodzki – Zgorzelec, nr 274). Tunel jest wykorzystywany w ruchu pasażerskim na trasie Wrocław - Jelenia Góra. Połączenia towarowe zapewniają obsługę m.in. kopalni odkrywkowych.