Czym zajmuje się dermatologia?
Dermatologia obejmuje diagnostykę i leczenie wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Na podstawie wywiadu oraz oględzin powierzchni skóry, włosów i paznokci dobry lekarz dermatolog potrafi również rozpoznać schorzenie ogólnoustrojowe wywołujące objawy widoczne na skórze i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty (np. alergologa, reumatologa, endokrynologa, czy onkologa).
Choroby najczęściej leczone dermatologicznie
Jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych jest trądzik. Wbrew potocznym opiniom nie jest to tylko choroba dorastających nastolatków. Leczenie jest długotrwałe i wymaga systematyczności w działaniu. Polega ono na stosowaniu toników oraz maści i żeli, które oczyszczają i wysuszają skórę oraz zapobiegają wtórnym zakażeniom bakteriologicznym. Pomocne jest również przyjmowanie ziół w postaci naparów lub tabletek, wspomagających przemianę materii i oczyszczających krew. Należą do nich: bratek, mniszek, nagietek, krwawnik, skrzyp polny oraz pokrzywa. Nieraz konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.
Bardzo często do dermatologa zgłaszają się osoby pragnące usunąć kurzajki, znamiona i różne narośla szpecące skórę. Nie wszystkie jednak kwalifikują się do zabiegu (wcześniej dermatolog wykonuje dokładne badanie wykwitu skórnego). Usuwa się je najczęściej przez zamrażanie, wypalanie lub laserowo.
Do innych, popularnych dolegliwości leczonych u dermatologa należą: łupież, wypadanie i łamliwość włosów, łojotok, łysienie, grzybica skóry i paznokci, łuszczyca, opryszczka, egzema, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, liszaj, odparzenia, przebarwienia itp. Dermatolog udzieli również fachowej porady na temat właściwej pielęgnacji skóry atopowej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, suchej, tłustej, naczyniowej itp. W ostatnich czasach zdarzają się ponadto przypadki zakażenia świerzbem. Jest to choroba zakaźna, dotykająca ludzi niezależnie od ich wieku i statusu społecznego (dawniej nazywana chorobą brudnych rąk), która powinna być leczona również pod kierunkiem dermatologa.
Kiedy warto odwiedzić dermatologa?
Jeśli zauważymy na ciele jakąkolwiek nietypową wysypkę, zawsze powinniśmy poczuć zaniepokojenie. Jeśli pomimo zastosowania tzw. domowych sposobów, nie ulegnie ona zmniejszeniu w ciągu kilku dni, należy wyjaśnić wątpliwości u dermatologa. Uzyskamy fachową pomoc zalecony, odpowiedni sposób leczenia. W zasadzie każde objawy, takie jak uciążliwe, trudne do opanowania swędzenie skóry, zmiany barwnikowe oraz zaczerwienienie i łuszczenie się skóry powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Nie warto zmagać się samemu z problemem łupieżu, czy przetłuszczania się, łamliwości i wypadania włosów – dermatolog wskaże nam szybką i skuteczną kurację. Nie należy lekceważyć żadnych, niepokojących objawów, ponieważ mogą być one wynikiem innej, poważnej choroby ogólnoustrojowej. Nie każdy wie, że większość szpecących blizn można zlikwidować lub wyretuszować dzięki kuracji prowadzonej przez lekarza dermatologa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Czym zajmuje się dermatolog i kiedy warto się do niego udać?".
Jak wybrać dobrego dermatologa?
Jak w każdej dziedzinie medycyny, również w dermatologii – zwłaszcza kiedy wchodzi w grę odkryta skóra na twarzy, dłoniach i stopach – warto oddać się pod opiekę doświadczonemu specjaliście. W razie konieczności przeprowadzi on dodatkowe badania, postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednio skuteczne leczenie. W poszukiwaniu dobrego lekarza dermatologa mogą pomóc informacje zawarte na stronie internetowej dermatolog na www.tourmedica.pl.
Pamiętajmy, że wszelkie zmiany skórne w rodzaju zmiany barwy, czy struktury istniejących znamion oraz pojawienia się dziwnej wysypki, mogą być symptomem poważnej choroby i powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z dermatologiem.