Dodatkowe obowiązki dla pracodawców, w tym obowiązek płacenia składki za pracowników zatrudnianych w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze pojawiły się w związku wejściem w życie od 1 stycznia 2010 roku przepisów z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.
– Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wykonują prace umieszczoną w wykazie do ustawy o emeryturach pomostowych – mówi Marzanna Domasiewicz, kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jeleniej Górze.
Pracodawcy, którzy zatrudniają takie osoby, do końca roku mieli opracować wykaz pracowników i wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Od 1 stycznia 2010 roku mają natomiast obowiązek płacić składki na te osoby na fundusz emerytur pomostowych.
Wysokość tych składek wynosi 1,5 procent wymiaru podstawy składek emerytalnych i rentowych. Jest to dodatkowe obciążenie związane z dodatkowymi przywilejami emerytalnymi dla osób zatrudnionych na tych stanowiskach.
Składki pracodawca ma opłacać dla wszystkich pracowników spełniających ustawowe warunki, również zatrudnionych w na niepełny etat. Pieniądze na składki w całości finansuje płatnik. Więcej informacji jest dostępne na stronie internetowej http://www.zus.pl/files/FEP_ZUS.pdf.