Reforma oświaty przysporzyła wiele problemów szkołom w całej Polsce. Kolejny, z jakim przyjdzie się zmierzyć lokalnym samorządom, a przede wszystkim uczniom, będzie związany z najbliższym naborem do placówek ponadgimnazjalnych.
W rekrutacji do placówek ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 weźmie udział podwójny rocznik, czyli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów. To spowoduje, że w jednym czasie dwa razy więcej osób będzie ubiegało się o przyjęcie do placówek ponadgimnazjalnych. Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu uspokaja, że w przypadku naszego miasta nie będzie problemu z przyjęciem podwójnego rocznika.
Nasze miasto jest w o tyle w dobrej sytuacji, że z chwilą kiedy 16 lat temu w życie wchodziła poprzednia reforma utworzyliśmy sieć szkół biorącą pod uwagę powstawanie gimnazjów, 4 z nich powstały w zespołach szkół. Był to: Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5. Stąd też dzisiaj w tych właśnie zespołach jest sporo wolnego miejsca z uwagi na to, że gimnazja zostały wygaszone.
Jak zapewnił nas naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w pozostałych placówkach również jest dużo wolnych miejsc. Wszystko przez pogłębiający się w ostatnich latach niż demograficzny. Jednak o ile problemu z przyjęciem do szkoły może nie być, to z pewnością dużo trudniejsze będzie dostanie się do wymarzonej placówki.
Na pewno nie wszyscy będą zadowoleni, ale każdego roku tak jest. Nie wszyscy uczniowie poddający się rekrutacji osiągają dobre wyniki – kończy P. Domagała.